Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babišova úřednická čtvrť? Naprostá hloupost, říká exprezident Václav Klaus

Premiér a předseda hnutí ANO Andreje Babiše před časem pojal nápad vybudovat v pražských Letňanech tzv. úřednickou čtvrť, kam by se sestěhovalo několik sídel centrálních úřadů a ministerstev. Babiš tvrdí, že se tím státní aparát razantně zefektivní a stát ušetří. V uvolněných budovách v centru Prahy by podle něj mohla sídlit například muzea.

Do Letňan by se přitom mohlo přesunout například sídlo Generálního finančního ředitelství, Česká inspekce životního prostředí, Česká inspekce životního prostředí, Generální ředitelství cel, Státní veterinární správa, Správa státních hmotných rezerv, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ale třeba i ministerstva pro místní rozvoj, kultury a potenciálně i financí.

Ne všichni ale sdílí Babišovo nadšení. Proti je kromě mnoha dalších například pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), se kterým chtěl Babiš vyjednat výměnu pozemků. „Mně osobně nepřijde úřednické městečko jako dobrý nápad. Potřebujeme udělat Prahu multicentrickou, což a priori vylučuje to, že budeme stavět monotematické čtvrti,“ řekl Hřib, čímž zopakoval argument řady odborníků. Bývalý prezident Václav Klaus představu o úřednické čtvrti označil rovnou za „naprostou hloupost“.

„Je to naprostá hloupost. Považuji to za takový nesmysl, že jsem zásadně proti,“ prohlásil exprezident Klaus v pondělním rozhovoru pro Lidové noviny. „Navíc teda kdybychom to chtěli úplně obrátit, tak bych řekl, že by se teprve ukázalo, v kolika budovách je státní aparát v Praze rozlezlý. Kolik by tady vzniklo budov k využití aktivistickým, zeleným, genderovým iniciativám typu žižkovská Klinika,“ mínil Klaus, známý svou averzí k neziskovkám. „Takže kdyby náhodou Babiš chtěl tohle vystěhovat, tak tady v Praze vyvolá sto Klinik a bude to bezvadný příspěvek k pohodě a klidu hlavního města.  To by se centrum Prahy stalo Klinikou,“ varoval.