Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Summit V4 v Izraeli nahradí bilaterální jednání, Polsko odřeklo kvůli výroku Netanjahua

V úterý se měl v izraelském Jeruzalémě konat summit skupiny V4 (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a Izraele. Polsko ale svou účast nakonec odřeklo kvůli sporu, který vyvolal Netanjahuův kontroverzní výrok o spolupráci Poláků s nacisty za druhé světové války. Do Izraele míří premiér Andrej Babiš, namísto summitu V4 proběhne řada bilaterálních schůzek mezi jednotlivými státy.

Spor mezi Polskem a Izraelem vyvolaly komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua z minulého týdne a po něm i výroky úřadujícího ministra zahraničí Jisraela Kace o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války. Polský premiér Mateusz Morawiecki výroky označil za „nepřijatelné a rasistické“.

Polský premiér Morawiecki svou účast na summitu v neděli odřekl s tím, že ho nahradí šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz. V neděli ale situaci ještě zhoršil izraelský ministr zahraničí Kac, když označil polský antisemitismus za historickou skutečnost. „Poláci určitě kolaborovali s nacisty. A jak řekl Jicchak Šamir (bývalý premiér, pozn.), sají už antisemitismus s mateřským mlékem,“ řekl Kac podle deníku The Times of Israel izraelské televizi. Nakonec polská vláda oznámila, že polská delegace se summitu nezúčastní vůbec.

Babiš řekl, že vrcholná schůzka visegrádských zemí s Izraelem by mohla být v náhradním termínu ve druhém pololetí letošního roku; nyní se uskuteční pouze bilaterální jednání mezi izraelskými představiteli a zbylými visegrádskými státy. Český premiér v rámci cesty, kterou zakončí ve středu v Tel Avivu, navštíví továrnu výrobce sodovkovačů Soda Stream či gigant v oblasti autonomních vozidel Mobileye. Čeká ho také návštěva Českého domu či setkání se zástupci z oblasti bankovnictví, energetického průmyslu, kybernetické bezpečnosti a vojenského průmyslu.

Úřad izraelského ministerského předsedy popřel, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu. I Netanjahu řekl, že neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali s nacisty, ale že mu šlo pouze o individuální případy.