Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Slovensko bude letos volit prezidenta, o Grasalkovičův palác má zájem 15 kandidátů

Slovensko v březnu čeká v pořadí pátá přímá volba prezidenta republiky. Předseda parlamentu Andrej Danko určil první kolo volby na 16. března, případné druhé kolo se uskuteční o dva týdny později. Současný prezident Andrej Kiska už vloni oznámil, že ve svém druhém období nebude kandidovat.

Kandidatura už byla uzavřena a jsou známi všichni kandidáti. Podmínkou kandidatury je podpora od nejméně 15 poslanců parlamentu nebo předložení petice s podpisy alespoň 15 tisíc voličů. Zatímco v Česku byla přímá volba hlavy státu zavedena teprve v roce 2013, na Slovensku si prezidenta volí občané už od roku 1999.

Na volební kampaň, která bude přerušena 48 hodin před prvním kolem prezidentských voleb, může každý z prezidentských kandidátů vynaložit nanejvýš půl milionu eur (12,8 milionu korun). Do této sumy se zahrnují i výdaje na propagaci kandidáta v období 180 dnů před vyhlášením voleb. Pokud žádný z kandidátů na post hlavy státu nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů oprávněných voličů, dva nejúspěšnější kandidáti postoupí do druhého kola, které se uskuteční 30. března a ve kterém rozhodne větší počet odevzdaných hlasů.

Celkem je na Slovensku 15 kandidátů na prezidenta. Největší popularitě se zatím těší místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který kandiduje na základě podpisů od poslanců jako nezávislý kandidát a vědec Robert Mistrík, který kandiduje také jako nezávislý kandidát na základě občanské petice. Třetí v pořadí oblíbenosti skončila právnička Zuzana Čaputová. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentury AKO.