Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko zřejmě přijme 14 syrských dětí z uprchlických táborů, které našla europoslankyně Šojdrová

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se vyslovil pro to, aby Česká republika přijala sirotky z uprchlických táborů v Řecku. Petříček tak podpořil návrh europoslankyně Michaely Šojdrové, která z Řecka přivezla seznam dětí, které by mohlo Česko přijmout. Šojdrová minulý rok vyzvala k tomu, aby bylo z táborů v Řecku do Česka přemístěno 50 sirotků.

„Já si myslím, že Česká republika je dostatečně velká země, že by patnáct malých dětí, které odskákaly konflikt v Sýrii, že by jim mohla pomoci,“ řekl Petříček. „Pokud paní europoslankyně najde konkrétní sirotky v Řecku, tak bychom měli být připraveni je přijmout. Budu jednat s panem ministrem Hamáčkem, jak bude ČR dál postupovat,“ doplnil Petříček.

Europoslankyně koncem října oznámila, že by chtěla z přeplněných uprchlických táborů v Řecku přesídlit do Česka pět desítek syrských dětí bez doprovodu jako solidární humanitární gesto. Řecké uprchlické tábory jsou podle Šojdrové přeplněné a řečtí představitelé ji ubezpečili, že by Aténám pomohlo, kdyby Česko převzalo jakýkoli počet dětí. Uvolnilo by se tím místo pro ty děti, které teď žijí v nevhodných podmínkách, či na ulici.

Premiér Babiš ale projekt označil za nesmyslný, podle něj stačí, když bude Česko pomáhat v Sýrii, kde plánuje postavit vesničku pro syrské děti. Česko má v Sýrii k dispozici pozemek o rozloze 20 000 metrů čtverečních. V areálu má postupně být školka, škola, ubytování, jídelna a sportovní areál. „Spolupráce by měla fungovat na bázi našeho červeného kříže a syrského červeného půlměsíce,“ uvedl Babiš. Centrum postaví syrské firmy, projekt vytvoří místní architekt. „Se syrskou stranou jsme se domluvili, že první rok bychom provoz platili,“ podotkl Babiš.