Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Trump přijme v Bílém domě premiéra Babiše s manželkou

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Babiš označil pozvání za vrchol vztahů mezi Českem a USA.

„S potěšením oznamuji, že prezident Trump poslal oficiální pozvánku premiérovi Andreji Babišovi, aby 7. března navštívil Washington jako symbol našeho silného bilaterálního vztahu,“ informoval na twitteru americký velvyslanec Stephen King. Pozvánku už oficiálně potvrdil i Bílý dům.

„Jsem rád, že se to potvrdilo. Budu reprezentovat všechny občany,” reagoval Babiš na oznámení. Pozvání na setkání s Trumpem je podle premiéra vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA. Babiš zároveň vyloučil, že by mezi ním a prezidentem Milošem Zemanem byla soutěž o prvenství v návštěvě Bílého domu.

K programu schůzky Bílý dům uvedl: „Prezident a premiér budou hovořit, jak nejlépe dosáhnout pokroku ve vztazích mezi Spojenými státy a Českou republikou a o potřebě společně čelit společným globálním výzvám včetně kybernetické a energetické bezpečnosti a o vzájemných obchodních obavách.“ Již dříve se uvádělo, že schůzka bude i kvůli problémům kolem čínské společnosti Huawei.

Z českých premiérů a prezidentů se zatím jako poslední do Bílého domu podíval Petr Nečas, který se v říjnu 2011 sešel s Barackem Obamou. Nejčastějším hostem tu byl prezident Václav Havel, který slavnou Oválnou pracovnu navštívil za vlády George Bushe staršího, Billa Clintona i George Bushe mladšího. Ačkoli se současný prezident Miloš Zeman do Oválné pracovny podíval v roce 2001 coby premiér, na oficiálním termínu návštěvy se s Trumpem zatím nedomluvil.