Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident nevidí důvody k budování cizích vojenských základen v ČR

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem, který vysílá TV Barrandov opět vyjádřil k zásadním událostem uplynulých sedmi dní. Hovořil o bezpečnosti České republiky, domácí politické situaci, kauze OKD a na závěr se vysmál ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Rozhovor začal nejaktuálnější zprávou – Bílý dům potvrdil sjednanou schůzku premiéra Babišem s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Jsem rád, že k této návštěvě dochází. Trump je šéfem exekutivy, je logické, že se schází se šéfem exekutivy u nás,“ vyjádřil prezident potěšení.

Moderátora zajímalo, jak by Zeman jako vrchní velitel českých ozbrojených sil reagoval na možnou nabídku Američanů na umístění jejich raket na území Česka a připomněl, že sousední Polsko o takové možnosti informovalo. Zeman řekl, že Polsko má s Ruskem mnoholetou historickou zkušenost. Zmínil, že to někdy vypadá jako fobie. V tomto smyslu prý Poláky chápe. „V případě Česka k tomu nevidím vůbec žádné důvody,” odpověděl jednoznačně.

Dalším tématem byla zpráva o tom, že bývalá firma Zdeňka Bakaly NWR chce žalovat Česko kvůli převzetí těžební společnosti OKD. Bývalý majitel dolů je nyní v likvidaci, jeho správce nicméně hrozí Česku miliardovou arbitráží. Dopisem se obrátil kromě prezidenta také na premiéra Andreje Babiše a několik dalších ministerstev. „Pokud je to pravda, je to obrovská drzost. Můžeme si za to ale sami, kdyby byla na Bakalu včas podána žaloba a rozběhl se proces a šlo to k soudu, to by si tuto drzost nedovolil, jinak by vyplavaly na povrch věci z tunelování OKD,“ řekl Zeman a dodal, že je již ale optimistický, jelikož už je vše v pohybu. „Pozdě, ale přece,“ dodal.

V sobotu se má v Lánech uskutečnit schůzka expertního týmu, který se bude zabývat policií. Podle Zemana statistiky ukazují, že klesá několik let za sebou kriminalita. „To je potěšitelný fakt, z toho se radujeme. Novému policejnímu prezidentovi i ministru vnitra to řeknu,“ podotkl a připomněl, že nový policejní prezident zapomněl mezi své základní priority zařadit ekonomickou kriminalitu. „To je tak bizarní, jako když Petříček má jet do Ameriky vyjednat návštěvu, a než přistane, je sjednaná,“ zasmál se prezident.