Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Pražský hrad dorazil premiér Babiš, s prezidentem chce probrat cestu do Bílého domu

Na Pražský hrad dnes odpoledne dorazil kvůli schůzce s prezidentem premiér Andrej Babiš. Před nadcházející cestou do Bílého domu chce premiér s prezidentem probrat nejdůležitější témata, o kterých bude s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mluvit.

„Chci znát názory pana prezidenta Zemana na tuto problematiku, je zkušený politik, proto jsem se k němu objednal,“ vysvětlil Babiš. „Chci pana prezidenta informovat o tématech, která bych rád s panem prezidentem Trumpem probral. Těmi jsou naše ekonomická spolupráce, spolupráce v rámci NATO, obchodní vztahy s Evropskou unií,“ vypočítal premiér hlavní body, o kterých chce s Trumpem diskutovat.

Premiér by v USA rád otevřel také téma mezinárodní bezpečnosti, zejména současnou situaci ve Venezuele a Sýrii. Trvající konflikt na Blízkém východě považuje premiér za největší hrozbu bezpečnosti Evropy. „To považuji za klíčový problém, šest milionů uprchlíků v Jordánsku, Libanonu a Turecku,“ uvedl Babiš. Na přetřes by měly přijít i vztahy USA s Íránem, které jsou dlouhodobě na bodě mrazu.

Premiér Babiš obdržel oficiální pozvánku do USA teprve nedávno a do Bílého domu zavítat začátkem března. Byť podrobný program státní návštěvy zatím není znám, Babiš již avizoval, že chce navštívit americké univerzity a centra umělé inteligence a setkat se i s dalšími politiky. Podle dostupných informací v české delegaci určitě nebude chybět místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, náměstek ministra obrany Jakub Landovský (ČSSD) a náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil.