Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident oficiálně navrhl prorektora Univerzity Karlovy Gerlocha na ústavního soudce

Prezident Miloš Zeman dnes oficiálně navrhl Senátu na ústavního soudce prorektora Karlovy univerzity Aleše Gerlocha. K doplnění Ústavního soudu tak navrhl kandidáta, o kterém se v souvislosti s touto funkcí opakovaně mluvilo. Zda bude prezidentova nominace úspěšná ale není jisté, proti Gerlochovi se už veřejně postavili lidovci, TOP 09 nebo zástupci klubu Senátor 21 mimo jiné s poukazem na Gerlochovu blízkost Zemanovým postojům. Senát má o návrhu rozhodnout do dvou měsíců.

Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů. S Gerlochem jako svým nástupcem souhlasil. Třiašedesátiletý ústavní právník Gerloch je prorektorem Karlovy univerzity pro akademické kvalifikace. V letech 2006 až 2014 byl děkanem Právnické fakulty UK, na fakultě nyní vede katedry teorie práva a ústavního práva. Je místopředsedou Legislativní rady vlády ČR.

Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka pro Gerlocha nebude hlasovat většina senátorského klubu Starostů, v němž jsou i zástupci TOP 09. Spolu s lidovci a členy klubu Senátor 21 mají tyto frakce v jednaosmdesátičlenné horní komoře dohromady 39 senátorů, tedy necelou polovinu.

„Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli. Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků,“ vysvětlil senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin, proč nominaci nepodpoří.

Zeman počátkem února v televizi Barrandov uvedl, že ctí Gerlochovu odbornost a považuje ho za uznávanou právní autoritu. „Pokud jsou (senátoři) takoví ubožáci, že je spíše zajímá, kdo co navrhuje, než kdo je navrhován, tak to svědčí jen o jejich úrovni, o jejich charakteru a polemizovat s těmito ubožáky opravdu nemá cenu,“ prohlásil prezident.