Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman nemá rakovinu, ani jsem mu nedoporučil žádné další vyšetření, potvrdil Zemanův lékař

Prezidentův lékař Pavel Šlampa potvrdil, že Zemana netrpí žádnou formou zhoubného nádoru a také odmítl tvrzení, že by mu doporučil nějaká další vyšetření. Reagoval tak na dezinformace některých novinářů o Zemanově špatném zdravotním stavu, zejména v souvislosti se sporem s brněnským politikem Svatoplukem Bartíkem. Ten v roce těsně před prezidentskou volbou 2017 napsal, že Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života.

Pražský hrad vyjádření Bartíka označil za lži a podal na něj trestní oznámení. Zeman se zároveň podrobil lékařskému vyšetření. Policie trestní oznámení odložila a následně státní zástupce zamítl stížnost Hradu na odložení oznámení. Spor nyní bude pokračovat v civilním sporu.

Některá média nedávno informovala o tom, že Šlampa Zemanovi doporučil důkladnější prohlídku. Proti tomu se Šlampa v prohlášení ostře ohradil a označil to za dezinformaci a lež. Dodal, že preventivní vyšetření na rakovinu doporučuje praktický lékař každému, kdo dosáhne určité věkové hranice.

Šlampa pro policii vypracoval v rámci vyšetřování Bártíkovy pomluvy znalecký posudek. „Jednoznačně jsem z pozice znalce v posudku uvedl, že provedená vyšetření (laboratorní vyšetření krve, moče a CT vyšetření) k tomuto datu (7. listopadu 2017) u pana prezidenta nepotvrzují přítomnost pokročilého zhoubného nádoru a ani nepotvrzují indicie časného zhoubného nádoru. To nepotvrdila ani doplňující vyšetření ze dne 14. listopadu 2017,“ uvedl Šlampa v prohlášení.

„Jako lékaře mne nesmírně mrzí, že se otázka zdraví člověka stala předmětem nízkého politikaření a šíření dezinformací. Pokládám všechny v médiích prezentované nepravdy kolem zdraví pana prezidenta za značně neetické,“ shrnul lékař Šlampa.