Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr zahraničí Petříček chce do Prahy k jednomu stolu přivést Trumpa, Putina a Si Ťin-pchinga

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce v Praze uspořádat konferenci o celosvětovém odzbrojení. K jednomu stolu by rád dostal amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina i nejvyššího čínského představitele Si Ťin-pchinga. Ministr zahraničí svůj návrh podle svých slov minulý týden přednesl při návštěvě Spojených států.

Petříček chce vyvíjet diplomatické snahy, aby mohla Praha zprostředkovat jednání světových lídrů o globálním snížení počtu strategických zbraní. „Praha by se opět mohla stát místem, kde by byl takto zásadní krok v oblasti odzbrojování učiněn. Budu rád, když naše diplomacie bude pracovat se společně smýšlejícími státy, jako je například Norsko nebo některé státy v jihovýchodní Asii,“ uvedl.

„Po ukončení platnosti smlouvy INF o likvidaci raket krátkého a středního doletu by země jako Česká republika měly zájem na hledání nějakého globálního režimu, který by omezoval některé typy zbraní. V tomto směru bychom rádi vyvinuli diplomatickou snahu taková jednání zprostředkovat. Praha má v tomto smyslu tradici, v roce 2010 tu byla podepsána smlouva Start II mezi Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem. Takže bychom Prahu mohli nabídnout jako místo pro takováto jednání,“ představil ministr svůj ambiciózní plán. Spojené státy od smlouvy o raketách krátkého a středního doletu odstoupily 1. února 2019, Rusko den poté.

Petříček jedním dechem dodal, že by nerad svým krokem upoutal pozornost. Jde mu prý především o to, že má Česká republika sebevědomou zahraniční politiku, což jde ruku v ruce s tím, že součástí diplomatických snah je přispívat k větší bezpečnosti ve světě. „Samozřejmě vnímám, že tato iniciativa nemusí uspět. Přesto myslím, že bychom se o něco takového po vypovězení smlouvy INF mezi Spojenými státy a Ruskem měli pokusit. Chtěli bychom začít diskusí mezinárodních expertů na tuto tematiku a jednat o tom i s podobně smýšlejícími státy,“ uvedl ministr.