Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátor Fischer pozval miliardáře Kellnera na jednání výboru, má vysvětlit spolupráci s Huawei

Neúspěšný kandidát na prezidenta, senátor Pavel Fischer (nezávislý) chce pozvat kvůli sporu o rizika užívání technologií Huawei majitele investiční skupiny PPF Petra Kellnera na jednání zahraničního výboru Senátu. V pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že v tomto duchu napsal dopis členovi představenstva společnosti Vladimíru Mlynářovi.

Zástupci skupiny PPF, jež vlastní například telefonního operátora O2, splátkovou společnost Home Credit nebo Českou pojišťovnu, by podle Fischera měli na jednání senátního výboru osvětlit smlouvu o spolupráci s Huawei. Národní úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci varoval před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Spor o užívání čínských technologií se mimo jiné týká budování vysokorychlostních telekomunikačních sítí 5G.

„Máme v úmyslu na naše setkání pozvat Petra Kellnera, aby nám vysvětlil tu souvislost mezi výjimečnou smlouvou s firmou Huawei, se kterou mají smlouvu o strategické spolupráci,“ uvedl senátor Fischer. Členové výboru by podle něj chtěli vědět, zda mohou skupině “v něčem pomoci”, ale zároveň hlídat bezpečnost, obranu a zahraniční otázky.

Podle mluvčí PPF Zuzany Migdalové nemá senátor Fischer zájem na věcné diskusi a jde mu jen o zviditelnění. „Takovéto politické hry se PPF nebude účastnit,“ sdělila. Migdalová uvedla, že za komunikaci PPF vůči státním orgánům odpovídá Mlynář, který senátorovi v minulosti několikrát nabízel osobní jednání. „Pan senátor opakovaně setkaní odmítl. Nyní se snaží do věci zatáhnout osobu pana Petra Kellnera,“ řekla mluvčí.