Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důvěra v prezidenta klesá již druhý měsíc v řadě, stále mu však věří polovina Čechů

Důvěra lidí v prezidenta Miloše Zemana v únoru opět mírně klesla. Věřilo mu 50 procent lidí, což je o tři procentní body méně než v lednu a o pět méně než v prosinci. Vláda si udržela důvěru 44 procent lidí, což je stejný výsledek jako v předchozím měsíci. Výsledky vyplývají z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Nejlépe si mezi ústavními institucemi vedli jako již tradičně starostové a obecní zastupitelstva. Oběma věří shodně 63 procent dotázaných. Nejhůře dopadla Poslanecká sněmovna, které věří jen necelá třetina dotazovaných. Je to o dva procentní body méně než počátkem roku. Poklesla i důvěra v Senát, kterému věřilo 35 procent. V lednu to bylo 38 procent.

„Na krajské úrovni převažuje důvěra nad nedůvěrou,“ uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Krajským zastupitelstvům věří 45 procent lidí, hejtmanům 44 procent. Oproti lednu je ale i to mírný pokles.

Podstatně lépe než všechny výše uvedené instituce jsou na tom obecní zastupitelstva, případně zastupitelstva městských částí a starostové. „Důvěra k nim dosahuje úrovně nad hranicí tří pětin,“ uvedlo CVVM.

Se současnou politickou situací je spokojena méně než čtvrtina občanů. Podle průzkumu je spokojeno 23 procent účastníků a 39 procent nespokojeno. Ve srovnání s lednem se spokojenost snížila o jedno procento. Počátkem roku však podle CVVM byl výsledek nejlepší v celém desetiletí.