Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko navštívil nizozemský ministr zahraničí, s Petříčkem mluvili o kybernetické bezpečnosti

Na státní návštěvu České republiky dorazil nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Jeho český protějšek Tomáš Petříček jej uvítal v Černínském paláci, kde spolu diskutovali o brexitu, spolupráci na vnitřním trhu Evropské unie nebo o kybernetické bezpečnosti. Mluvili také o migraci, rozšiřování EU na Balkán a o situaci na Ukrajině.

Na společné tiskové konferenci ministr zahraničí Petříček (ČSSD) uvedl, že ČR a Nizozemsko spojuje řada témat, u kterých mají společný postoj. Zmínil spolupráci na vnitřním trhu EU. „Naším cílem je vnitřní trh Evropské unie dokončit tak, aby z něj všechny členské země těžily, aby měly prospěch z tohoto významného projektu,“ řekl. Petříček dodal, že řešili i témata, u kterých se pohled obou diplomacií liší, zmínil například migraci.

Během diskuse došlo i na tzv. fake news, tedy falešné zprávy šířící se internetem a ovlivňující názory občanů. Nizozemsko podle Petříčka patří mezi světové lídry v kybernetické bezpečnosti. „Věřím, že spolupráce v takových oblastech může mít přínos pro naši bezpečnost a pro naši spolupráci v Evropě,“ řekl. Oba ministři se shodli v tom, že je potřeba, aby byla posílena schopnost lidí ověřit si, jaké informace k nim směřují a zda jsou pravdivé.

Šéf nizozemské diplomacie na závěr označil vzájemné vztahy ČR a Nizozemska za výjimečně dobré. Podotkl, že oblast inovací považuje za důležité společné téma, ve kterém by mohly obě země pokročit ve spolupráci. Oba ministři proto na květen proto plánují bilaterální jednání, které by se zaobíralo naplňováním inovačních strategií.