Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Hradě přijal finalisty soutěže Zlatý Ámos. Popřál jim, aby se dokázali postavit laikům

Prezident Miloš Zeman ve středu přijal na Pražském hradě šestnáct finalistů soutěže o nejoblíbenějšího učitele v Česku Zlatý Ámos. Ve svém projevu označil přítomné za elitu mezi pedagogy a připomněl, že jeho maminka byla také učitelka. Kantory vyzval, aby se nenechali odradit „sebevědomými laiky”, které označil za blbce.

„Moje maminka byla učitelka a učila do sedmdesáti let a odučila polovinu Kolína. A Kolín je docela velké město. Takže jsem z učitelské rodiny a prosím, abyste mě tak brali. Jsem rád, že se opět setkáváme, a mám dvě témata, o kterých bych se s vámi velmi rád poradil,“ zahájil Zeman svou řeč.

Prvním tématem bylo zvyšování platů učitelů. Zeman uvedl, že zvýšení rozhodně podporuje, za problém však považuje otázku rozdělení peněz na tarifní složku a osobní ohodnocení. „Ředitelé těch škol budou mít při osobním ohodnocení šanci oddělit dobré a špatné učitele. Protiargument zní, že toho mohou zneužívat, pokud budou preferovat svoje oblíbence a nikoli ty, kdo jsou opravdu dobří. Takže, jak vidíte, ty argumenty pro i proti jsou závažné, a to je důvod, kdy bych se s vámi velmi rád poradil a slyšel vaše názory na toto téma,“ vyzval prezident přítomné k diskusi.

Druhým tématem Zemanova proslovu byla zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) o tom, že výuka historie je u nás pod vlivem sovětského paradigmatu. „Kdybychom se proti tomu nepostavili, tak za chvíli zpravodajská služba bude určovat osevní postupy, trasu dopravních staveb a já nevím, co všechno ještě. Takže, přál bych si, aby ti, kdo jsou skutečnými odborníky, se dokázali postavit proti laikům, a zde bych dodal, sebevědomým laikům. A protože jsem občas považován za nezdvořilého člověka, tak bych dodal, že to nejhorší, co nás může postihnout, je sebevědomý blbec,“ shrnul Zeman.

„Takže prosím vás, protože i vy musíte čelit této blbosti, sebevědomým hlupákům, kteří si myslí, že mají moře po kolena, ale přitom za nimi není žádná skutečná práce, a to je to nejhorší. Važme si lidí, kteří mají odlišné názory od našich, ale tyto názory podkládají svojí prací. Nevažme si lidí, za nimiž žádná práce není,“ doporučil prezident na závěr. Následně předal slovo učitelům a pozval je na sklenku vína.