Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Donald Trump přijal v Bílém domě premiéra Babiše s manželkou Monikou

Premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou se ve čtvrtek v Bílém domě setkali s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ženou Melanií. Hovořili o plánech USA zavést cla na evropská auta, energetice a kybernetické bezpečnosti. Premiér na úvod připomněl podíl USA na vzniku Československa v roce 1918 a řekl, že chce stejně jako Trump svou zemi učinit velikou.

Andrej Babiš je roku 2011 prvním českým premiérem, kterého americký prezident přijal ve svém washingtonském sídle. Trump během setkání několikrát zopakoval, že Česká republika je skvělá a silná a inovativní země se silnou armádou, velkým potenciálem a dobrou schopností bojovat proti kybernetickým hrozbám. Předseda české vlády poděkoval za přivítání a připomněl, že obě země jsou spojenci od doby, kdy USA napomohly vzniku Československa. Shodou okolností se schůzka uskutečnila v den narození TGM.

Tématem jednání v Bílém domě byly závazky České republiky vůči NATO, kybernetické hrozby a plynovody. Dotkli se také otázky zkapalněného plynu, který Spojené státy čím dál víc vyvážejí do Evropy. Babiš Trumpovi řekl, že kapalný plyn zatím není příliš konkurenceschopný. Potom mu vysvětlil svůj názor, že závislost v dodávkách plynu z Ruska není jednostranná. „Otázka je, kdo koho víc potřebuje. V případě přerušení dodávek by Rusko podle mého názoru i zbankrotovalo,“ řekl.

Donald Trump dostal od Babiše originální dárek – pistoli české výroby CZ 75 z limitované edice ke 100. výročí založení Československa. Zbraň je pozlacená a nese výrobní číslo 1946 – rok Trumpova narození. Monika Babišová nechala přímo pro Melanii Trumpovou navrhnout náušnice z českého granátu od klenotníka Roberta Hájka. Babišovi si rovněž přichystali pro každé z devíti Trumpových vnoučat speciálně vyrobené pastelky od tradiční české značky Koh-i-noor Hardtmuth v luxusním dřevěném balení s jejich jmény.

„Setkání bylo konkrétní. Je to velice milý člověk, zajímal se o rozdělení Československa. Navštívil ho a má na něj skvělé vzpomínky. Zopakoval jsem pozvání našeho pana prezidenta Zemana,“ řekl na následné tiskové konferenci Babiš s tím, že pozvání platí i pro jeho dceru Ivanku. „To setkání bylo velice příjemné, velice otevřené, byla celkem dobrá nálada, i jsme se víckrát zasmáli. Myslím, že jsem s panem prezidentem navázal celkem dobrý osobní vztah,“ zhodnotil setkání premiér Babiš.