Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Pražském hradě v úterý proběhne oslava 20. výročí vstupu České republiky do NATO

Česká republika si letos připomíná 20. výročí vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Hlavní část oslav se uskuteční v úterý 12. března 2019 na Pražském hradě za přítomnosti řady významných českých i zahraničních hostů, včetně prezidentů zemí Visegrádské čtyřky. Slavnostní akt se uskuteční přesně v den, kdy se Česká republika za vlády vedené Milošem Zemanem formálně stala členem NATO.

Hlavní oslava začne v 11 hodin slavnostním státním aktem a projevy nejvyšších ústavních činitelů a nejvýznamnějších zahraničních hostů. Mezi ně patří prezident Maďarské republiky János Áder, prezident Polské republiky Andrzej Duda a prezident Slovenské republiky Andrej Kiska. Při slavnostním aktu nebudou chybět ani ministři obrany a ministři zahraničí všech zemí V4 a členové diplomatických sborů. Zúčastní se rovněž řada současných i bývalých vysokých představitelů NATO a USA.

Na slavnostní státní akt naváže debata prezidentů zemí V4. Po prezidentském panelu hostí prezident republiky slavnostní oběd, jehož se účastní nejdůležitější domácí a zahraniční hosté. Téhož dne se v rámci oslav výročí vstupu do NATO uskuteční v Černínském paláci slavnostní večer pořádaný ministrem zahraničí. V rámci oslav proběhne na Pražském hradě také konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“, kterou pořádá organizace Jagello 2000.

Česká republika do NATO vstoupila v roce 1999 současně s Polskem a Maďarskem. „Cestu do NATO jsme si museli odpracovat naší aktivitou v zahraničních misích a aliancích a rád bych vyjádřil vděčnost všem, kteří se na tom podíleli. Od začátku našeho vstupu jsme byli v NATO aktivní, nikdy jsme nebyli žádní černí pasažéři. Naši vojáci působí již 16 let v misi NATO v Afghánistánu. Odvedli jsme tam obrovský kus práce a měli jsme mnoho padlých,“ připomněl o víkendu na oslavách ve Varšavě premiér Andrej Babiš.