Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman: Babiš navázal osobní vztah s Trumpem, já jej mám s Putinem a Si Ťin-pchingem

Prezident Miloš Zeman v pondělním rozhovoru pro ČTK zhodnotil zahraniční cestu premiéra Andreje Babiše do USA. Hlavním přínosem návštěvy v Bílém domě bylo podle něj to, že premiér navázal osobní vztah s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zeman uvedl, že sám má podobný vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Zeman také ocenil efektivní koordinaci zahraniční politiky mezi Hradem a vládou. „My jsme se s panem premiérem naprosto jasně dohodli, že jsme si rozdělili práci. Zatímco on navázal přátelské vztahy s americkým prezidentem, já mám neméně přátelské vztahy s ruským a čínským prezidentem. A je to tak dobře, protože Česká republika potřebuje mít přátelské vztahy se všemi významnými zeměmi,“ řekl Zeman.

Přijetí v Bílém domě by podle Zeman mohlo premiérovi pomoci posílit jeho domácí pozici. „Možná to i Andreji Babišovi trochu pomůže, protože ta jeho kritika, která zaznívá jak z Evropské unie, tak zejména z České republiky, možná poněkud oslabí,“ řekl Zeman. Babiš v poslední době čelí podezření českých i evropských úřadů ze střetu zájmů, v době jeho návštěvy USA navíc policie zatkla člena brněnského hnutí ANO a zajímala se i o místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka.

Babišově cestě do Spojených států předcházela i cesta ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), Česko loni naopak navštívil předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, ministr obrany James Mattis a ministr energetiky Rick Perry. Zeman byl ale zdrženlivý v tom, aby vyšší intenzitu návštěv hodnotil jako zvýšený zájem USA o střední Evropu. „Já si myslím, že Spojené státy se vždy na určitých úrovních zajímaly o středoevropský region, zejména když nám chtěly něco prodat,“ podotkl. Připomněl účast americké firmy Westinghouse v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, který byl ale před pěti lety zrušen.