Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petříček rozdal medaile za zásluhy. Mezi oceněnými jsou Albrightová, Vondra i Schwarzenberg

V sídle ministerstva zahraničí v Černínském paláci v úterý vyvrcholily oslavy 20. výročí vstupu České republiky do NATO. Během slavnostního večera udělil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček medaile za zásluhy o diplomacii 14 významným osobnostem v čele s někdejší ministryní zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou a bývalým generální tajemník NATO lordem Georgem Robertsonem.

„Česká republika je dnes jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Také díky tomu, že jsme se před 20 lety stali členy NATO. Pouhých 10 let od pádu železné opony se tehdy podařilo integrovat střední Evropu do nejúspěšnější obranné aliance moderních dějin,“ uvedl ve svém projevu ministr zahraničí Petříček.

Šéf české diplomacie následně předal medaile za zásluhy o diplomacii význačným osobnostem, které se zasloužily o vstup ČR v NATO. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ocenilo například bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou nebo někdejšího generálního tajemníka NATO George Robertsona.

Další medaile dostali čeští politici a představitelé armády. Vyznamenáni byli bývalí ministři zahraničí Jaroslav Šedivý, Jan Kavan a Karel Schwarzenberg a ministři obrany Vladimír Vetchý, Alexandr Vondra a Luboš Dobrovský. Medaile byla udělena i někdejšímu českému velvyslanci v USA a předsedovi senátního zahraničního výboru Michaelu Žantovskému a stálému představiteli ČR při NATO v letech 1998 až 2005 Karlu Kovandovi.

Medaile ministra zahraničních věcí „Za zásluhy o diplomacii“ představuje nové rezortní ocenění Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autorem výtvarného návrhu medaile je MgA. Pavel Holý z Vojenského historického ústavu.  Nové ocenění je určeno osobnostem z řad emeritních velvyslanců ČR, zahraničních diplomatů, významných politických představitelů nebo organizací, které mimořádně přispěly k rozvoji diplomacie ČR a jejích zahraničních vztahů, jak na bilaterální, tak multilaterální úrovni.