Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko má problém s nenávistí k Romům, korupcí a Zemanem, říká zpráva USA o lidských právech

Česká republika se potýká s projevy nenávisti vůči Romům, korupcí v řadách policie a kontroverzními výpady prezidenta Miloše Zemana vůči novinářům. Uvádí to výroční zpráva o stavu lidských práv ve světě, kterou vypracovalo ministerstvo zahraničí Spojených států. Dokument zveřejněný ve středu na 26 stranách věnovaných Česku zmiňuje také přeplněné věznice.

Zpráva označila Česko za parlamentní demokracii, která dodržuje svobodu voleb. Za problém však americké ministerstvo zahraničí považuje nerovnoprávný přístup k Romům. Dokument mimo jiné uvádí, že tato menšina je jen minimálně zapojená do politického života v zemi. „V parlamentu, mezi ministry nebo mezi soudci Nejvyššího soudu nejsou žádní Romové. Dva Romové neúspěšně kandidovali v senátních volbách. V místních zastupitelstvech bylo zvoleno 13 Romů,“ spočítali Američané.

Dalším závažným prohřeškem Česka je podle zprávy korupce v řadách bezpečnostních sborů. Nejčastěji se jedná o únik informací, neoprávněné přístupy do policejních databází a úplatky při řešení dopravních přestupků. Neuspokojivá je také situace ve vězeňství, které trpí přeplněnými mužskými věznicemi a špatnými podmínkami pro vězněné osoby s fyzickými či mentálními omezeními. Zpráva zmiňuje také pašování zakázaných věcí do věznic.

Američané ve svých reportech o lidských právech tradičně sledují i svobodu médií v jednotlivých zemích. „Nezávislá média jsou aktivní a vyjadřují širokou škálu pohledů,” uvádí se ve zprávě. Konkrétně jsou zmíněny kontroverzní vazby českého premiéra Andreje Babiše na média, která jsou v jeho svěřenském fondu, a také Zemanovy výpady na novináře.

V případě prezidenta Zemana zpráva připomněla jeho výrok z roku 2017, kdy ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že novinářů je příliš mnoho, proto je třeba je likvidovat. Zpráva zmínila i maketu samopalu, kterou v roce 2017 dostal Zeman v Nepomuku. Maketa s Becherovkou místo zásobníku nesla nápis Na novináře.