Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exprezident Klaus volá po vzniku nové strany. ODS podle něj směřuje k bezvýznamnosti

Občanská demokratická strana (ODS) ve středu vyzvala svého člena Václava Klause ml., aby odešel z poslaneckého klubu. Důvodem je jeho úterní výrok na plénu Sněmovny, kdy přirovnal český parlament k židovskému výboru, který místo toho, aby schvaloval zákony, tak jen rozhoduje o tom, koho pošle do transportu. Klaus odejít nehodlá a straně vzkázal, ať ho vyloučí. K situaci ve straně se vyjádřil i „otec zakladatel“, exprezident Václav Klaus.

Klaus mladší přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů v úterní debatě při hlasování o GDPR. Předseda strany Petr Fiala se pak za jeho výrok jménem ODS omluvil.

„Za ODS jsem kandidoval, ctím její základní hodnoty, zakládala se u nás doma v kuchyni. Rozhodně neakceptuji výzvu k nějakému odchodu, ať mě případně kdyžtak vyloučí. Pakliže mě vyloučí, tak se obrátím k voličům. ODS je skupina zasloužilých funkcionářů, kteří stranu už jednou dotáhli ze 30 procent na šest a nenáviděli mě od té doby, co jsem tam vkročil,” řekl syn bývalého prezidenta Václava Klause.

„Rozhodnutí vedení ODS, respektive jejího poslaneckého klubu, mne nepřekvapilo,“ uvedl Klaus. „Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce. Jejich cesta k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. Dříve či později musí vzniknout nová, skutečně pravicová strana,“ dodal. „Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné,“ tvrdí bývalý prezident.