Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentův poradní tým odmítl nejvyšší soudcovskou radu, kritizoval i pomalost soudců

O víkendu se na zámku v Lánech sešel k jednání o budoucnosti justice poradní tým prezidenta Miloše Zemana. Setkání se zúčastnili i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Expertní tým odmítl myšlenku nejvyšší soudcovské rady a kritizoval pomalost soudců a státních zástupců. O výsledku jednání informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Vytvoření nejvyšší soudní rady již několik let marně požaduje Soudcovská unie. Rada by podle dřívějších plánů soudců měla převzít část kompetencí ministerstva spravedlnosti, spravovat soudnictví nezávisle na prioritách jednotlivých ministrů a reprezentovat justici vůči exekutivě a parlamentu.

Ministr Kněžínek už minulý rok prohlásil, že zřízení nejvyšší rady soudnictví není tématem pro aktuální volební období. Nebrání se diskusi o možných změnách ve správě justice, avšak nejprve pokládá za nutné určit kritéria pro výběr kandidátů na soudce. Teprve potom je podle něj možné řešit, kdo bude vykonávat státní správu soudnictví.

Prezidentův expertní tým se také snažil najít řešení, jako odstranit pomalost české justice a přílišnou délku soudních řízení. Průtahy v domáhání se spravedlnosti a neúměrně dlouhé čekání na soudní rozhodnutí prezident Zeman opakovaně kritizuje. Ze statistik za rok 2017 vyplývá, že například u Krajského soudu v Ústí nad Labem trvá civilní řízení průměrně déle než šest let, celorepublikový průměr pak přesáhl tři roky.