Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Teplo bude levnější, zahřívaný tabák dražší. Prezident podepsal balíček daňových změn

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal vládní daňový balíček, který kromě jiného od příštího roku snižuje daň z přidané hodnoty na teplo a zavádí zdanění zahřívaného tabáku. Součástí je také zvýšení limitů pro využití výdajových paušálů živnostníků. Sněmovna schválila balíček v úterý, když odmítla pozměňovací návrhy Senátu. Senátoři chtěli snížit DPH na deset procent také na vybrané služby řemeslníků a na točené pivo.

Snížení sazby DPH na teplo a zvýšení limitů pro výdajové paušály se do balíčku dostalo na základě pozměňovacích návrhů. Přeřazení dodávek tepla a chladu do nižší sazby má tlumit tlak na zdražování tepla vyvolaný hlavně růstem cen emisních povolenek.

V rámci podpory podnikání zvyšuje nová úprava limity pro využití výdajových paušálů u živnostníků z nynějšího jednoho milionu korun na dva miliony. Do balíčku se zvýšení limitu dostalo na základě pozměňovacího návrhu poslanců ODS a ANO. Ministerstvo financí odhaduje, že podnikatelům díky tomu zůstane ročně o 1,5 miliardy korun navíc. Výpadek chce ministerstvo kompenzovat náběhem další fáze elektronické evidence tržeb.

Spotřební daň ze zahřívaných tabákových výrobků bude podle návrhu aplikována na váhu, se sazbou daně ve stejné výši, jako je u tabáku ke kouření, tedy 2,236 Kč za gram tabáku. Zdanění má začít platit už letos, nebude se však týkat elektronických cigaret s tekutou náplní. „E-cigarety nepodléhají v ČR spotřební dani, je na ně aplikována pouze základní sazba DPH 21 procent. O zavedení spotřební daně z e-cigaret se prozatím v ČR v nejbližší době neuvažuje,” uvedlo ministerstvo financí.

Daňový balíček zahrnuje také změnu zákona o celní správě, která umožní celníkům, aby při kontrole hazardu a dodržování elektronické evidence tržeb používali krycí doklady. Obcím a dalším samosprávám pak balíček rozšiřuje možnost získat odpočet na dani z přidané hodnoty, kterou zaplatily například při budování infrastruktury. Tato změna podle vlády reaguje na požadavky obcí, které se často setkávají s nemožností uplatnit nárok na odpočet daně u dlouhodobých investic.