Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Bez jídla a platu nevydrží.“ Zeman chce po odmítnutí Gerlocha vyhladovět Senát

Zemanova nominanta na ústavního soudce Aleše Gerlocha v Senátu „rozcupovali“, nepomohla ani obhajoba ze strany kancléře Vratislava Mynáře. Prezident Zeman se netají tím, že by Senát nejraději zrušil. V Karlovarském kraji oprášil návrh na „vyhladovění Senátu“.

Zeman zavítal ve čtvrtek do Milhostova v Karlovarském kraji. Lidé se ho ptali třeba na Senát, který odmítl Zemanovu nominaci na ústavního soudce – Aleš Gerloch získal podporu pouze 19 senátorů. Prezident reagoval po svém. Navrhl Senát vyhladovět.

„Vím, že vyvolám vlnu nenávisti u senátorů, ale proč bych to neřekl – ano, Senát nelze zrušit ústavním zákonem z toho prostého důvodu, že ústavní zákon musí schválit obě komory, tedy právě i Senát. Ale ti, kdo jako já vystupují za zrušení Senátu, si povšimli, že při schvalování zákona o státním rozpočtu vystupuje a jedná pouze Poslanecká sněmovna a Senát se o tomto zákonu vůbec nevyjadřuje,“ upozorňoval Zeman v Milhostově.

„Součástí tohoto zákona jsou i výdaje určené na provoz Senátu. Tak už jste jistě pochopili, kam mířím. Nazval jsem a konzultoval s některými politiky tento návrh, který je legitimní, vyhladověním Senátu. Konec konců ve středověku se města dobývala tím, že se oblehla, uťaly se zásobovací tepny a počkalo to, až jim dojde poslední jídlo. Nedovedu si představit – a nechci nikoho urazit – pány senátory a paní senátorky, kteří by vydrželi bez jídla, bez topení a především bez platu. Z toho vyplývá, že by se dobrovolně rozpustili sami,“ navrhoval Zeman.