Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mujprezident, Zeman, Babis

Prezident se v Lánech setkal s premiérem u pravidelné večeře, řešili rozpočet, brexit i kauzu ÚOHS

Prezident Miloš Zeman v pondělí přijal premiéra Andreje Babiše na zámku v Lánech, kde se u stolu sešli k pravidelné poradě. U večeře probírali hlavně zahraniční politiku a rozpočet, došlo ale také na kauzu kolem ÚOHS a mýtného tendru a emisní limity.

„Informoval jsem prezidenta o závěrech evropské Rady, hlavně o brexitu. Pro nás je spojenectví s Velkou Británií tradičně velmi důležité. Jak to vidím, nedá se vyloučit ani druhé referendum. Také jsem ho informoval o svém vystoupení ohledně emisí, které jsou podle mě až příliš ambiciozní. Výzvy, které čekají náš automobilový průmysl, jsou až příliš ambiciózní,“ sdělil po schůzce premiér Andrej Babiš (ANO).

Předseda vlády také prezidenta informoval přípravě státního rozpočtu na rok 2020. Podle Babiše je důležité, aby se kvůli zpomalení ekonomiky v Česku nevytvářela atmosféra, že má země nějaký problém. „To, že se neočekávají tak gigantické příjmy jako v minulosti, neznamená, že by tu bylo nějaké ohrožení,“ upozornil premiér. Podotkl, že se do ekonomiky dostaly miliardy třeba z vyšších důchodů a platů ve veřejném sektoru.

Porada prezidenta s premiérem se zabývala i nedávnou kauzou kolem místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, ředitele ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) Petra Rafaje a firmy Kapsch, týkající se manipulace s výběrovým řízením na provozovatele mýtného systému na českých dálnicích. „Chci pozvat pana Rafaje společně s panem Hamáčkem, abychom zjistili jeho názor, nebo vysvětlení. Jakmile se s panem Hamáčkem domluvíme, tak určitě pozvu pana Rafaje na schůzku na úřad vlády,“ avizoval premiér Babiš.

Prezident s premiérem se potkávají zhruba jednou měsíčně, obvykle o víkendu na zámku Lány. Naposledy spolu oba politici jednali na konci února před cestou Babiše do Spojených států.