Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mujprezident, kurovec, bavorsky les

Prezident podepsal novelu lesního zákona, má umožnit účinnější boj s kůrovcem

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu lesního zákona, která má umožnit účinnější obranu proti kůrovcové kalamitě, se kterou se Česko potýká posledních několik let. Ministerstvo zemědělství tak bude moci přijímat mimořádná opatření ohledně těžby dřeva a opětovného zalesňování. Novela vstoupí v platnost okamžikem vyhlášení ve Sbírce zákonů, což má umožnit její okamžitou aplikaci ještě před kůrovcovou sezonou.

Lýkožrout smrkový, lidově zvaný kůrovec je tmavě hnědý až černý, lesklý brouk, cca 4,5 mm dlouhý. Přednostně napadá čerstvě odumřelé stromy a stromy silně stresované suchem. Při přemnožení, kdy nenalézá dostatek vhodného materiálu pro další množení, pak napadá i stromy zdravé. Nejvíce kůrovec napadá smrkové porosty. Loni to bylo zhruba 18 milionů metrů krychlových, letos to může být podle odborníků až dvojnásobek

Kůrovcová kalamita vypukla už před čtyřmi lety na severní Moravě, kde kvůli nedostatku vláhy začaly chřadnout jehličnaté lesy. Od loňska mizí takřka před očima lesy na Vysočině a smrky ve velkém vymírají i v Beskydech a Jeseníkách. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví.

„Mění se tvář české krajiny. Může se stát, že za dvacet let a možná i dřív bude smrk exotickým stromem. V nižších a středních nadmořských výškách bude už takřka k nevidění. Je to největší kalamita od dob Marie Terezie,“ míní ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a za pravdu mu dávají i ekologové. „Bojujeme na všech frontách, zatím boj krutě prohráváme,“ doplňuje ministr. „Hrozí, že jedna třetina lesů v republice zanikne,“ upozorňuje předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů František Kučera.

Podíl lesních pozemků na celkové rozloze Česka je 34 %, přičemž většina lesů patří státu. Z celkové výměry lesů tak stát (Lesy ČR, armáda, národní parky či ministerstva) spravuje cca 56 %, fyzické osoby 19 %, obce 17 %, firmy 3 %, církev 3 % a družstva 1 %.