Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Slovensko o víkendu zvolí novou hlavu státu, favoritkou je právnička Zuzana Čaputová

Slovensko v sobotu 30. března čeká druhé kolo prezidentských voleb. Téměř 4,5 milionu slovenských voličů bude rozhodovat, zda se hlavou slovenského státu stane právnička Zuzana Čaputová, nebo místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Prvního kola voleb se zúčastnilo celkem 13 kandidátů; dvě ženy a jedenáct mužů. Jméno nástupce prezidenta Andreje Kisky, kterému pětileté funkční období skončí v polovině června, by mělo být známo v noci na neděli.

Do rozhodujícího kola hlasování postoupila Zuzana Čaputová přesvědčivým vítězstvím v prvním kole se ziskem 40,57 % hlasů. Dlouholetý diplomat Maroš Šefčovič postoupil z druhého místa, ovšem s velkým odstupem s velkým odstupem. Hlas mu dalo 18,66 % voličů.

Maroš Šefčovič, kterého podporuje nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, byl ještě na začátku února podle průzkumů veřejného mínění nejpopulárnější ze všech zájemců o funkci prezidenta. Později se ale do čela žebříčku popularity se značným náskokem dostala právnička Zuzana Čaputová, v jejíž prospěch se kandidatury vzdal původní spolufavorit voleb, vědec Robert Mistrík.

Pětačtyřicetiletá právnička Čaputová se v kampani označila za symbol změny a volání po spravedlivém a férovém Slovensku, což po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně žádali účastníci největších demonstrací od pádu komunismu v roce 1989. „To, o co tu hrajeme, není jen post prezidenta, ale jde o základní principy fungování této krajiny,“ prohlásila ve včerejší poslední předvolební debatě.

Čaputová i Šefčovič se netají svými proevropskými postoji. Šefčovič se v kampani vymezoval především vůči liberálním názorům své soupeřky, například ohledně možnosti adopcí dětí homosexuálními páry. Čaputovou také kritizoval za to, že v minulosti během přípravy na výkon funkce advokátky současně podnikala mimo právní sféru, což podle něj zákony nedovolovaly. Čaputová uvedla, že v době výkonu své koncipientské praxe nebylo zakázáno podnikat a nepotřebovala k tomu ani souhlas advokátní komory. Kandidátky se v této záležitosti zastal známý advokát Peter Kubina.

Současný slovenský prezident Andrej Kiska, který se o znovuzvolení již neucházel, v úterý požádal RTVS o vystoupení k prezidentským volbám. V něm ovšem žádného z kandidátu nepodpořil, pouze vyzval Slováky, aby šli k volbám. V minulosti však vyjádřil podporu Čaputové.

Slováci, kteří žijí v zahraničí, se prezidentských voleb mohou účastnit pouze ve vlasti. Korespondenční volbu ani hlasování na svých ambasádách Slovensko při volbách prezidenta neumožňuje.