Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zkritizoval vrchního státního zástupce Ištvana: Nevěřím jemu, ani tomu co rozpoutává

Prezident Miloš Zeman v posledních dnech opakovaně zkritizoval olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Pokud kauza ÚOHS neskončí pravomocným rozsudkem, měl by podle něj být Ištván odvolán. Prezident připomněl Ištvánův velkolepý policejní zásah na Úřadu vlády, který nakonec skončil fiaskem. Státní zástupci se proti Zemanovým slovům ohradili.

Zeman se k práci Ištvana vyjádřil v rozhovoru pro TV Barrandov, a to v souvislosti s nedávným policejním zásahem v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že kauza možná neskončí rozsudkem a že v takovém případě by měl být Ištvan odvolán z funkce. „Pokud se ukáže, že i toto byla kachna, je čas na jeho odvolání,“ řekl doslova. Podle Zemana se chce Ištvan současným případem rehabilitovat po zásahu na úřadu vlády, který souvisel s kauzami kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové).

„Ač mlád, jistě si vzpomenete, jak jsem tehdy uvěřil panu Ištvanovi – dokonce jsem ho přijal, abych mu vyjádřil podporu a podpořil ho i v Poslanecké sněmovně, když na tiskové konferenci oznámil, jak je na stopě obrovské chobotnice, která prorůstá ekonomickými i politickými strukturami. A byly z toho nezdaněné kabelky Jany Nagyové. Takže moje razantní odpověď zní: Nevěřím na základě této zkušenosti panu Ištvanovi, nevěřím tomu, co tady teď rozpoutává, a pokud mám reagovat, tak jedině na základě pravomocného soudního rozhodnutí,“ připomněl Zeman redaktorovi.

Proti kritickým výrokům prezidenta vůči šéfovi olomouckých vrchních žalobců se dnes ostře ohradila Unie státních zástupců (USZ). V prohlášení výroky označila za nepodložené i za prokazatelně nepravdivé. Podle unie podrývají důvěru veřejnosti ve výkon spravedlnosti. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil prohlášení USZ za zbytečně hysterické. „Pan prezident samozřejmě na svých slovech trvá,“ dodal.