Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman vyrazil na Matějskou pouť, na dětství vzpomínal ve strašidelném zámku

Prezident Miloš Zeman si začátek pracovního týdne zpestřil návštěvou Matějské pouti na pražském Výstavišti. Přišel jako běžný občan, navštívil zde několik atrakcí včetně strašidelného zámku a odnesl si perníkové srdce. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vyvrátil, že by šlo o aprílový žert. Naopak doplnil, že si návštěvu pouti skvěle užili.

„Nejen politikou je člověk živ! Krásné slunné odpoledne na Matějské pouti jsme si hezky užili, pan prezident s doprovodem zavítal na tradiční atrakci,” sdělil mluvčí. Následně potvrdil, že Zeman navštívil strašidelný zámek. „Tedy klasika,” dodal.

Z prvního dubnového dne na „matějské“ byl nadšený i Ovčáček, který za sebe uvedl: „Zavzpomínal jsem na dětství, na matějskou pouť jsem chodil každý rok. Nechybělo setkání s provozovateli, kteří věnovali panu prezidentovi tradiční dárek, perníkové srdce.“ Provozovatelem pražské matějské pouti je rodina Kočkových, respektive Václav Kočka nejstarší, se kterým prezidenta pojí přátelské vztahy.

Historii Matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595, díky únorovému termínu svátku svatého Matěje se jedná o první jarní pouť v Evropě. Tradičně se koná od 1. do 22. dubna a nabízí kolem stovky atrakcí. Před oficiálním otevřením se obvykle koná charitativní den pro děti z dětských domovů a handicapované děti, které mají vstup zdarma.