Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezident pogratuloval nové slovenské prezidentce Čaputové, pozval ji na Pražský hrad

Prezident Miloš Zeman v pondělí odeslal oficiální gratulační dopis nově zvolené prezidentce Slovenska Zuzaně Čaputové a pozval ji do České republiky. Právnička Čaputová ve druhém kole přímé volby porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče, kterého Zeman před hlasováním podpořil a který jej před druhým kolem navštívil na zámku v Lánech.

„Dovolte mi, abych Vám srdečně pogratuloval k Vašemu vítězství v přímých prezidentských volbách a k Vaší nově získané funkci prezidentky Slovenské republiky,“ napsal Zeman. „Vztahy mezi našimi zeměmi byly vždy nadstandardní a výjimečné a osobně mě velmi těší, že se nám i nyní, více než pětadvacet let po rozdělení společného státu, daří udržovat a rozvíjet vysokou úroveň přátelství a spolupráce, a to nejen mezi našimi zeměmi, nýbrž také, což je mnohem důležitější, mezi našimi občany,“ ocenil prezident trvající pouto mezi Českem a Slovenskem.

Prezident následně Čaputovou pozval k návštěvě České republiky. Čaputová již po zvolení řekla, že po inauguraci v polovině června pojede na první zahraniční návštěvu do Česka. „Bude mi potěšením přivítat Vás na Pražském hradě a pevně věřím, že se nám podaří navázat na tradici osobního přátelství mezi českými a slovenskými prezidenty, které je odrazem bratrství Čechů a Slováků,“ napsal Zeman v srdečném pozvání.

Konkrétní termín návštěvy ještě nebyl stanoven, Čaputová ale do Česka pravděpodobně zavítá během léta. „Nejprve musí proběhnout inaugurace paní prezidentky,“ uvedl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

„Přeji Vám pevné zdraví a mnoho štěstí, úspěchu a trpělivosti při výkonu Vaší nelehké prezidentské funkce a těším se na naši budoucí spolupráci,“ popřál na závěr Miloš Zeman novopečené prezidentce.