Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Představitelé ODS, KDU-ČSL a STAN kritizují prezidenta za projev při setkání s krajany v Rakousku

Prezident Zeman v úterý zahájil státní návštěvu Rakouska setkáním s krajany a se zástupci českých spolků na českém velvyslanectví ve Vídni. Zeman v proslovu na úvod vytkl vedení města, že Vídeň nedala Komenského českojazyčné škole „ani šilinik“. V souvislosti s kanálem Dunaj-Odra-Labe zmínil, že v rakouském parlamentu už nejsou Zelení, a tak by mohla jít výstavba tohoto vodního díla snáze. Česká parlamentní opozice prezidenta za jeho projev tvrdě zkritizovala.

„Pane primátore Häuple, podal jsem Vám ruku, dal jsem Vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že Vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu,“ pokáral Zeman bývalého vídeňského starostu. „Vy jste se zachmuřil, pane exprimátore. To máte za to, že tu Komenského školu jste málo podporoval, já jsem upřímný člověk. Víte, proč jsem vydržel třicet let v politice, o šest let déle než Vy? Protože jsem byl vždycky upřímný a nikdy jsem nikomu nelichotil,“ pokračoval prezident.

Značnou část projevu prezident věnoval svému vysněnému kanálu D-O-L. „Pak mám kromě jiného setkání s ministrem dopravy panem Hoferem, jehož jsem podpořil, když kandidoval na prezidenta, a teď si to vyberu. Víte, v čem si to vyberu? Můj sen je kanál Dunaj-Odra-Labe. Já si to vyberu tím, že požádám rakouského ministra dopravy, aby byl vstřícnější k tomuto projektu, než byli Rakušané až dosud, a to zejména pod tlakem svých ekologů, to znamená pod tlakem svých Zelených,“ usmál se Zeman.

„Když budujeme nějaké dopravní stavby, ať už jsou to dálnice nebo právě tento průplav, oni vždycky přijdou, že je tam nějaká žabička, nějaký brouček, nějaká květinka, teď při dálnici na Slovensko jsem zažil námitku, že je tam křeček polní jako chráněný živočich. Přátelé, křečků polních je plná republika, já nechápu, proč by zrovna na trase dálnice na Slovensko měli být chráněni. Tak se odstěhují pár kilometrů dál, a to je všechno,“ shrnul prezident.

„‏Projev Miloše Zemana ke krajanům ve Vídni. Z přirozené úcty k prezidentskému úřadu doufám, že ho snad rakouská média přejdou zdvořilým mlčením,“ komentoval proslov místopředseda ODS Martin Kupka. „Smutný obrázek státnickosti hlavy našeho státu,“ napsal o projevu čerstvý předseda lidovců Marek Výborný. „Říkala jsem si, že bych se takhle po ránu také zkusila sklonit před moudrostí pana prezidenta, a zkusila jsem ji hledat v jeho vystoupení před krajany ve Vídni. Co čert nechtěl, nic jsem nenašla,“ uvedla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.