Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mujprezident.cz, ocenění od CIA

Šéf české tajné služby převzal v USA prestižní ocenění CIA za zahraniční spolupráci

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka počátkem března převzal v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) cenu George Teneta, což je nejvyšší ocenění za zahraniční spolupráci. Koudelka navštívil centrálu CIA spolu s premiérem Babišem počátkem března, během Babišovy návštěvy Spojených států, která vyvrcholila setkáním s prezidentem Donaldem Trumpem.

O Koudelkově cestě do USA a účasti na jednání v CIA dosud média jen spekulovala, později se ukázalo, že Koudelka se v centrále CIA osobně setkal přímo s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou. Premiér před schůzkou ani po ní nechtěl obsah jednání komentovat. Setkání v Langley provázelo přísné utajení. Bod nebyl v oficiálním programu cesty do USA. Koudelka letěl zvláštním letounem, který odstartoval z pražských Kbel krátce po odletu vládní delegace. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) byla tématem patrně spolupráce tajných služeb, boj s terorismem a kybernetická bezpečnost.

Podle lidí z oboru je cena George Teneta vysoce prestižní ocenění a naskýtá se tedy otázka, za co ho šéf BIS vlastně dostal.  „Uděluje se při výjimečných příležitostech. Nedostává to každá návštěva,“ uvedl například býval ředitel civilní rozvědky a někdejší ministr vnitra František Bublan. Koudelka se k převzetí ceny vyjádřil jen velmi stručně. „Toto nejvýznamnější ocenění, které CIA dává, beru nejen jako ocenění své práce, ale především jako ocenění práce BIS,“ uvedl.

Tenetova medaile se udílí každý rok některé ze zahraničních tajných služeb, se kterou mají Američané nadstandardní vztahy. Předloni padla volba na Saúdskou Arábii. Z rukou ředitele CIA Mikea Pompea ji obdržel Mohamed bin Nájif, tehdejší korunní princ tamní vládnoucí dynastie.

Není bez zajímavosti, že ocenění přišlo nedlouho potom, co prezident Miloš Zeman označil BIS za „čučkaře“. S Koudelkou vede prezident časté spory, například kvůli vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina, nebo setkání Koudelky s ministrem školství, kde se řešil způsob výuky moderních dějin na školách. Přestože vláda už dvakrát navrhla Koudelku na povýšení do hodnosti brigádního generála, Zeman jeho povýšení ani jednou neschválil.