Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ekologické sdružení Děti Země vyhlásilo anketu Ropák roku, kandidátem je i Miloš Zeman

Letos už po sedmadvacáté vyhlašuje ekologické sdružení Děti Země anketu o největší antiekologický čin roku. Vítěz získá nelichotivé ocenění zvané „Ropák roku“. Návrhy mohou lidé posílat do 12. dubna a vítěz bude vyhlášen 26. dubna. Kandidáty jsou letos například ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) nebo prezident Miloš Zeman. V tiskové zprávě to uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

U přihlášek kandidátů na Ropáka roku je nutné uvést důvod nominace, tedy prosazování nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké antiekologické stavby. Loni bylo v nominaci 12 lidí. U kandidáta na přidruženou cenu „Zelená perla roku“ za nejvíce antiekologický výrok je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Loni soutěžilo 40 výroků.

Favoritem letošního ročníku je podle předsedy Patrika ministr dopravy Dan Ťok za prosazování plavebního kanálu Dunaj – Odra – Labe. Dan Ťok už doma jednu cenu má – byl vyhlášen Ropákem i v roce 2016. „Navíc stále tvrdě prosazuje výstavbu jezu u Děčína, ačkoliv nelze realizovat účinné kompenzace za zničení vzácných biotopů. Současně jeho resort prosazuje novelu zákona o liniových stavbách, která má zabránit podávání odvolání spolky, neboť by musely platit desetitisícové poplatky,“ vyjmenoval Patrik ekologické hříchy ministra dopravy. Podle něj se v nominacích jistě objeví i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Silným kandidátem na Zelenou perlu je podle Patrika také prezident Miloš Zeman za výrok, který pronesl na setkání s občany v dubnu 2018: „Nenechme se terorizovat ekoteroristy, protože si myslím, že nám vnucují svoji představu, že modrásek nebo sysel jsou důležitější než živočich, který se jmenuje člověk.“ Prezident Zeman Zelenou perlu už získal v roce 2014, stal se i Ropákem roku 2013.

Ocenění Ropák roku 2018 loni získal poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) za podání změny návrhu zákona o ochraně přírody a zároveň za její prosazování. Schválený návrh vyloučil spolky ze stavebních řízení pro malé lokální stavební projekty.