Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ve středu přijme premiéra Babiše, budou jednat o změnách ve vládě

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne přijme na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše (ANO). Schůzka proběhne na žádost premiéra, který chce s prezidentem mluvit o případných změnách ve vládě. Hovoří se o odvolání ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) a ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (ANO).

Předseda vlády Andrej Babiš v neděli nevyloučil možné personální změny ve svém kabinetu. Požádal proto o setkání s prezidentem, se kterým o tom chce mluvit. Premiér řekl, že určité návrhy změn má. Podle Ústavy členy vlády jmenuje a odvolává prezident republiky na návrh premiéra.  V kuloárech se hovoří o odchodu ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a ministra dopravy Dana Ťoka. Mezi ohrožené ministry patří také ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO).

Ministr dopravy podle svých slov plánuje odejít z vlády na vlastní žádost. O jeho nástupci zatím není nic známo. Ministryni Novákovou, která byla v poslední době kritizována za některé své výroky nebo v souvislosti s incidentem, na setkání zahraničních investorů by ve funkci mohl nahradit místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Babišův koaliční partner, místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček opakovaně zdůraznil, že ministry za sociální demokracii měnit nehodlá.