Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident požádal vládu o 8,8 milionu korun na návštěvu Číny, bude to zatím nejdražší cesta

Prezident Miloš Zeman se opět chystá na státní návštěvu Číny. Na pět dnů trvající návštěvu se vydá na konci dubna a do Říše středu zamíří už pošesté ve své funkci. Prezidentská kancelář tento týden požádala vládu o uvolnění financí, náklady jsou odhadovány na 8,8 milionu korun. Bude se tak jednat o zatím nejdražší návštěvu Číny.

„Předpokládané náklady spojené se zajištěním této pracovní cesty, s výjimkou výdajů na leteckou přepravu ústavních činitelů a ochranu ústavních činitelů, jsou odhadovány na cca 8 852 000 korun, a to včetně nákladů spojených s cestou přípravných týmů,“ uvádí se v předkládací zprávě. Když byl Zeman loni v listopadu v Číně naposledy, utratilo se celkem 5,5 milionu. Náklady tak oproti poslední návštěvě stouply o více než 3 miliony korun. Jeho první cesta přitom vyšla na přibližně 2,5 milionu korun.

Šéf zahraničního odboru Rudolf Jindrák ale vysoké náklady brání. „Já rozpočty nedělám, ale delegace bude velká – doprovod, ministři, podnikatelé,“ uvedl. Oproti předchozím návštěvám bude součástí té letošní také velká recepce na české ambasádě k oslavě výročí diplomatických styků s Čínou.

Zahraniční cesty prezidenta i další vrcholné státní návštěvy se realizují na základě usnesení přijatého vládou. Zemanovu loňskou návštěvu Číny financovalo společnými silami ministerstvo vnitra, obrany a zahraničí. Kancelář prezidenta republiky hradí pouze cestovní výdaje svých zaměstnanců a tlumočnické služby.