Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Budoucí prezidentka Čaputová navštívila soukromě Prahu, povečeřela se Schwarzenbergem

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dva týdny po svém vítězství v přímé prezidentské volbě soukromě navštívila Prahu. Přijela na koncert Boba Dylana v pražské Lucerně, při té příležitosti povečeřela s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a setkala se také s ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským.

„Zuzana Čaputová přijela do Prahy soukromě na koncert Boba Dylana, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ji společně s několika přáteli před koncertem pozval na večeři,“ informoval zástupce TOP 09. „Povečeřeli jsme spolu, bylo tam několik hostů a měli jsme nějakou rybu,” řekl Schwarzenberg deníku Blesk, který na schůzku upozornil.

Čaputová se v Praze sešla také s bývalým diplomatem Michaelem Žantovským a knězem Tomášem Halíkem. „Bylo to milé, neformální setkání paní Čaputové a jejích přátel s lidmi v Praze, kteří podpořili její kandidaturu,“ řekl o setkání Žantovský. Večeře se zúčastnil také hudebník Michael Kocáb.

Podle slovenského poslance Ľuboš Blahy se však Čaputová touto návštěvou dopustila těžkého diplomatického faux-pas. Blaha na sociální síti napsal, že i když Zuzana Čaputová zatím nevykonává funkci prezidentky, tak byla zvolena a její návštěvy tak už mají politickou váhu. Podle něj totiž budoucí prezidentka už do ciziny nejezdí jako běžná turistka.

„Diplomaticky je to těžký fail. Nesetkala se nejprve s prezidentem, předsedou vlády, předsedou parlamentu. Setkala se nejdříve s představitelem opozice, což je hrubý zásah do české politické scény,“ okomentoval její počínání Blaha a dodal: „Rád bych se omluvil českým přátelům za toto „sedláctví“ – musíte to chápat tak, že se to děvče dosud zabývalo jen smetištěm, takže ji to přirozeně tíhne k těm, co už na smetišti dějin dávno jsou – tedy feudálové a liberálové.“

„Vy nám dáte Miloše Zemana, zkušeného a moudrého tradičního sociálnědemokratického politika, který se nebojí říci pravdu na plná ústa. A my vám dáme Čaputovou, autorku vynikajících liberálních brožurek o smetištích, které financovala Nadace otevřené společnosti (Open Society Foundation George Sorose – pozn.). Co říkáte – berete?“ neskrýval své pohoršení Blaha.