Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda se pokusí Zemanovi potřetí navrhnout povýšení ředitele BIS Koudelky na generála

Vláda chce potřetí navrhnout ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku na jmenování do hodnosti brigádního generála. Prezident Miloš Zeman ho loni dvakrát povýšit odmítl a práci BIS opakovaně ostře kritizoval. Vláda naopak návrh zdůvodňuje vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky a velmi dobrými výsledky, kterých civilní kontrarozvědka dosahuje.
O návrzích na jmenování generálů bude vláda jednat v pondělí. Ministerstvo vnitra navrhuje povýšit do generálské hodnosti policejního ředitele Jana Švejdara, ministerstvo financí by chtělo vyšší generálskou hodnost pro generálního ředitele Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka, povýšeni by mohli být také příslušníci hasičů, policie a Vězeňské služby.
Prezident Zeman už odmítl Koudelku povýšit loni v květnu a v říjnu. Koudelku i práci BIS nadto opakovaně kritizoval, o tajné službě dokonce prohlásil, že jsou to “čučkaři”.
O šéfovi BIS Koudelkovi pak řekl, že není člověkem na svém místě. Prezident mimo jiné smetl poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varuje například před ruskými a čínskými agenty. Označil ji za “plácání”.
BIS kritiku odmítá a uvedla, že má za sebou úspěšné období. Hájí se, že ji za službu pro Českou republiku poděkovala vláda i kontrolní orgány. Ocenění se BIS dočkala také při březnové cestě Babiše do USA, během které v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Koudelka převzal ocenění za zahraniční spolupráci. Povýšení se šéf BIS ale ani na třetí pokus pravděpodobně nedočká.