Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Neštěstí pro Evropu i Británii. Podle Zemana přijde Česko kvůli brexitu o část příjmů

Velká Británie málem opustila Evropskou unii už tento pátek, ve středu večer se ale datum odchodu z EU po noční dohodě lídrů členských zemí posunulo na konec října. Prezident Miloš Zeman se minulý týden k tzv. brexitu vyjádřil s tím, že odchod Britů z Unie je podle něj neštěstím pro EU i pro Británii. Domnívá se, že odchod pocítí i český rozpočet v propadu příjmů.

„Z hlediska českého rozpočtu brexit znamená úbytek příjmů o 15 procent, protože Británie je čistý plátce, poměrně významný čistý plátce. Musíme se s tím smířit,“ řekl Zeman. Okamžité opakování referenda nepreferuje, neboť by tím podle něj byla uražena vůle britských občanů. „Ale pevně doufám, že pokud se brexit realizuje, tak v nějaké vzdálenější budoucnosti k tomu referendu dojde,“ doplnil.

Přestože podle původního plánu mělo dojít k vystoupení Velké Británie z Evropské unie 12. dubna, sedmadvacet členských zemí EU a Británie se v Bruselu dohodly na odkladu britského odchodu z EU do 31. října. Pokud ale britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív. Britská premiérka Theresa Mayová na závěr summitu zdůraznila, že Británie může EU opustit dřív, pokud parlament schválí dohodu s EU. Vyloučené podle ní není ani to, že Británie nakonec z EU odejde ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 23. a 26. květnem.

Podle premiérky je další vývoj brexitu v rukou parlamentu. Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn uvedl, že vláda musí být připravená přijmout jisté ústupky. „Británie se musí připravit na volby do Evropského parlamentu za velmi neobvyklé situace – neví se, jestli noví europoslanci vůbec do parlamentu usednou a případně jak dlouho v něm zůstanou. Druhý odklad není jen diplomatickým selháním, ale dalším důkazem, že vláda nezvládá celý proces brexitu,“ prohlásil Corbyn.