Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman otevřeně promluvil o svém zdravotním stavu: Hlava slouží, jen nohy bolí

Prezident Miloš Zeman poskytl exkluzivní rozhovor pro nedělní pořad TV Nova Střepiny. Hovořil nejen o budoucnosti šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje, který čelí podezření z manipulace s mýtným tendrem, ale také o slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové nebo o svém zdravotním stavu. Mluvil také o tom, co by uvítal u svého nástupce.

Jako první padla otázka, zda by měl Petr Rafaj odstoupit z čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, pokud bude obviněn. „U pana Rafaje bych ho určitě odvolal v případě pravomocného rozsudku. Pokud jde o obvinění, položme si otázku, kolik obviněných bylo zproštěno tohoto obvinění. Kdyby naše soudy pracovaly bezchybně, ale co když se stane, že někdo bude obviněn, ale pak se ukázalo, že toto obvinění bude nepravdivé. Proto bych si raději počkal na soudní verdikt,“ uvedl Zeman s tím, že ctí presumpci neviny.

Dalším tématem byly slovenské prezidentské volby. Zvolení Zuzany Čaputové na Slovensku Miloše Zemana prý nepřekvapilo. „Ona je to tendence řady zemí vybírat si do čela státu spíše nepolitického člověka. Vezměte si jako srovnávací příklad i Ukrajinu. A když bych se ptal, proč tomu tak je, tak bych řekl, že je to znechucení občanů z politiky a z některých konkrétních politiků,“ domnívá se.

A co kdyby jej na Hradě vystřídala po vzoru Slovenska prezidentka? „Víte, že mě to vůbec nezajímá? Já totiž neposuzuji lidi podle toho, jaké mají pohlaví, ale to, co umějí. A ty gender studies, aby ženy byly ve vedoucích funkcích, panebože proč ne, ale nejdřív musí něco umět,“ shrnul prezident.

Zeman by si přál, aby v dalším druhém kole prezidentských voleb byli jasně ideově vyhranění kandidáti, kteří mají vlastní názor. „Samozřejmě hrozí vždy nebezpečí, že místo této hodnotové vyhraněnosti se tam objeví kandidáti, kteří na některé otázky budou odpovídat ‚nevím‘, což není úplně dobře, a jinde budou mlžit nebo říkat ‚já si to budu muset ještě promyslet‘. A to je na prezidenta velice málo,“ kopl si prezident mezi řádky do svého někdejšího soka Jiřího Drahoše.

Prezident na závěr rozhovoru přiznal, že jej v poslední době trápí bolesti nohou. „Jako každý člověk, kterému je 75 let, mám zdravotní neduhy úměrné k tomuto věku. Především mě bolí nohy a špatně chodím,“ uvedl prezident. Dodal, že politika se ale nedělá nohama, nýbrž hlavou. „Hlava jakžtakž funguje. No a v poslední době se mi dokonce přihodilo, že i když jsem měl ideální tlak 120 na 80, tak občas se mi stane, že mi ten tlak poněkud klesne. Trochu se při tom potácíte, protože se vám točí hlava, ale není to nic vážného,“ dodal.