Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidenta do Číny doprovodí Jaromír Jágr a delegace 60 podnikatelů

Prezident Miloš Zeman koncem dubna zamíří na svou již pátou návštěvu Číny. Na pracovní cestu se prezident vydá 24. dubna, zpět do České republiky se vrátí 29. dubna. V plánu má setkání s čínským protějškem Si Ťin-pchingem a zúčastní se například summitu k takzvané nové Hedvábné stezce. Prezidenta opět doprovodí početná podnikatelská mise, dva ministři (Ťok a Nováková) a také slavný český hokejista Jaromír Jágr.

„Podnikatelskou delegaci budou tvořit zástupci firem působících ve výrobě speciální železniční techniky, těžkých frézovacích a vyvrtávacích strojů, dodavatelé minipivovarů, lékařských přístrojů a zařízení do nemocnic, kovového nábytku, cestovní kanceláře, mezinárodní přepravci a několik českých výrobců lehkých letadel,“ uvedl tiskový mluvčí Hospodářské komory České republiky Miroslav Diro.

Čeští podnikatelé se zúčastní dvou podnikatelských fór. První se bude konat v pátek 26. dubna v Pekingu, druhé o den později v městě Tiencin. Hospodářská komora podle Dira také plánuje jednání delegace s největší čínskou platformou pro elektronický obchod JD.com a seminář ve městě Lang-fang. Během mise se uskuteční za účasti podnikatelů také slavnostní otevření české expozice na Beijing Expo, dodal. Náklady na cestu si hradí podnikatelé.

Do Číny se s prezidentem vypraví také slavný hokejista Jaromír Jágr. O Jágrovi se už v minulosti spekulovalo, že se stane tváří hokejového turnaje na olympijských hrách v Pekingu 2022. Česká hokejová hvězda byla v minulosti ambasadorem čínské značky Huawei. Jágr se zúčastnil i podzimního jednání prezidenta Zemana s čínskou vicepremiérkou Sun Čchun-lan v Lánech. Setkání byl přítomen i někdejší fotbalový reprezentant a současný viceprezident fotbalového Juventusu Pavel Nedvěd, v současnosti tvář čínské superligy.

Se Si Ťin-pchingem se má Zeman na bilaterálním jednání setkat 28. dubna. Podle vládních podkladů bude toto setkání „využito k potvrzení zájmu obou zemí o otevřený dialog, včetně výměny informací o situaci v obou zemích, a projednání hlavních priorit v oblasti česko-čínské spolupráce“. „Mezi ně patří etablování ČR vůči Čínské lidové republice jako finančního centra a leteckého uzlu v rámci států střední, východní a jihovýchodní Evropy, dále podpora cestovního ruchu, spolupráce v oblasti zdravotnictví, energetiky, průmyslu a také zemědělství a kultury,“ uvádí vládní dokument o přípravě cesty.