Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal předsedu vlády Vietnamské socialistické republiky

Vietnamský předseda vlády Nguyen Xuan Phuc zavítal do Česka na třídenní oficiální návštěvu. Spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) se zúčastnil česko-vietnamského podnikatelského fóra, setkal se s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a dnes odpoledne jej prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě.  

Na podnikatelském fóru, kterého se účastnilo asi 100 českých a 60 vietnamských společností, podepsali dohodu o spolupráci například také zástupci Lidového výboru provincie Ha Tinh a české společnosti Danvit Express o spolupráci na větrné elektrárně. Smlouvu uzavřely také tuzemská společnost Hamibo a vietnamská VXT Corporation o investici do realitního projektu FUTURA Project v Karlových Varech.

Zástupci Letiště Praha a vietnamských aerolinek Bamboo Airways dnes také podepsali memorandum o porozumění při přípravě letecké linky. Premiér Babiš záměr podpořil, přímé letecké spojení by podle něj pomohlo nejen hospodářské, ale i turistické výměně.

Premiér Babiš během setkání se svým vietnamským protějškem ocenil přínos vietnamské komunity v Česku. Podle Českého statistického úřadu je v ČR zhruba 61.000 Vietnamců a tvoří tak po Ukrajincích a Slovácích třetí nejpočetnější menšinu. Premiér Xuan Phuc na závěr pozval českého premiéra k návštěvě Vietnamu u příležitosti blížícího se 70. výročí od navázání diplomatických vztahů.

Podobně pochvalně se o integraci vietnamské komunity do české společnosti vyjádřil i prezident Miloš Zeman. „Myslím si, že integrace Vietnamců do české společnosti byla velice úspěšná, a to i díky tomu, že mnoho Čechů oceňuje pracovitost vietnamských spoluobčanů. Integraci Vietnamců nelze zúžit jen na pověstnou pracovitost a kulinářské speciality. Vietnamští spoluobčané jsou pro nás v mnoha ohledech vzorem a inspirací. Jako vhodný příklad bych mohl uvést respekt ke stáří, tradicím, rodičům a rodině obecně. Obdivuhodný je rovněž důkaz, který kladou vietnamští rodiče na vzdělání svých dětí,“ řekl prezident.

„Mladí Vietnamci se dnes v ČR stávají úspěšnými podnikateli, lékaři, právníky nebo ekonomy. Byl bych rád, kdyby se podařilo využít talentu a potenciálu druhé generace Vietnamců k prohlubování vztahů mezi ČR a Vietnamem. Pokud je mi známo, tak Česká republika je jedinou zemí, která dává Vietnamu taková privilegia. Příslušníci Vietnamské komunity obdrželi hned několik důležitých práv – právo na užívání vietnamštiny v úředním styku a před soudy, právo na vzdělání ve vietnamském jazyce nebo právo na rozvoj kultury. Česká republika by zase naopak velice ráda uvítala přímé letecké spojení s Vietnamem a zejména zavedení bezvízové výjimky pro krátkodobé pobyty českých občanů ve Vietnamu,“ uvedl v dřívějším rozhovoru prezident.