Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal na Hradě vítěze Salonu vín ČR a předal diplomy nejlepším vinařům

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě předal ocenění vítězům Salonu vín – Národní soutěže vín ČR. Při tradiční akci ocenění, kteří byli oficiálně vyhlášeni už v lednu v Brně, převzali z rukou prezidenta slavnostní diplomy a společně si připili oceněnými víny. Zeman vinaře vyzdvihl jako lidi, kteří vytvářejí hodnoty.

Zeman prohlásil, že si vinařů váží, protože jsou to lidé, za kterými je vidět práce. „Jsem rád, že mohu srdečně pozdravit naše vinaře, protože ti vytvářejí hodnoty. I když se říká, že ve víně je pravda, ve víně je především radost, ovšem pouze v dobrém víně. Já si vzpomínám, jako studenti odsouzeni k nízkému stipendiu jsme byli nuceni pít něco, co se jen velmi vzdáleně podobalo vínu, a o to více si vážím možnosti ochutnat kvalitní víno,“ pochválil přítomné vinaře.

„Nedávno jsem ocenil Jana Fencla státním vyznamenáním ne jenom za to, že založil Vinařský fond, ale také za to, že před vstupem do Evropské unie výrazně rozšířil plochu našich vinic. Teď jsem chtěl říci českých, ale uvědomil jsem si, že bych měl spíše říci moravských. Takže važme si lidí, kteří v životě něco dokázali a za nimiž je vykonaná práce. Chovejme se k nim s úctou a nevažme si lidí, kteří dokáží jenom kritizovat a závidět. Jsem rád, že vás tady vidím,“ zakončil prezident svůj krátký a upřímný proslov.

Nejlepší kolekci v Salonu vín pro letošní rok má společnost Vinselekt Michlovský, šampionem a zároveň vítězem v kategorii bílých suchých a polosuchých vín se stalo Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec. Nejlepším vínem mezi červenými suchými a polosuchými se stalo Rulandské modré, výběr z hroznů 2015 z vinařství Jiří Radocha.