Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Zeman blahopřál novému ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a pozval jej do Prahy

V nedělních prezidentských volbách na Ukrajině přesvědčivě zvítězil politický nováček, komik Volodymyr Zelenskyj. Jednačtyřicetiletý rodák z města Krivoj Rog získal v druhém kole hlasování 73 procent hlasů, zatímco obhajující prezident Petro Porošenko jen 24,5 procenta. Český prezident Miloš Zeman poslal Zelenskému gratulaci a pozval jej na návštěvu Prahy.

Herec a bavič Volodymyr Zelenskyj je zakladatelem a majitelem televizní a produkční společnosti Kvartal 95, která vytvořila na Ukrajině velice populární satirický seriál Sluha národa. V něm hrál tento oblíbený komik obyčejného učitele historie, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla. Nyní v něm skutečně zasedne, a to zřejmě především díky nepopularitě dosluhující hlavy státu.

„Svou volbou vaši spoluobčané potvrdili, že nerezignovali z ambic vybudovat demokratickou, svobodnou, prosperující a mírovou Ukrajinu, která však bude daleko méně než o národovecká hesla dbát o skutečně transparentní řízení a zlepšování života každého jednotlivce prostřednictvím pokračování v realizaci hlubokých strukturálních reforem,“ stojí v blahopřejném dopise, jehož znění zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman Zelenského ujistil, že Česko bude dál napomáhat ukrajinským reformním snahám a podporovat evropské směřování Ukrajiny. „Zasadím se o to i já osobně, jelikož mi velmi záleží na pozitivním vývoji Ukrajiny a prohlubování vztahů mezi našimi zeměmi ve všech oblastech,“ napsal český prezident. Nového ukrajinského prezidenta pak Zeman pozval na návštěvu do Prahy. „Vám i všemu ukrajinskému lidu přeji hodně sil, zdraví a štěstí. Sláva Ukrajině!“ zakončil Zeman svůj dopis.