Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentův kancléř Mynář čelí trestnímu oznámení kvůli dotačnímu podvodu

Nevládní organizace Transparency International (TI) podala trestní oznámení na kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře kvůli údajnému dotačnímu podvodu za 32 milionů korun. Podle TI dostal Mynář na svůj penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku dotace od ministerstva školství a Evropské unie, přestože porušil podmínky pro jejich získání.

„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ uvedl k trestnímu oznámení právník Transparency International Jan Dupák.

Porušení podmínek pro získání dotace se kancléř Mynář měl dopustit dokonce opakovaně. Nejprve získalo podle TI v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství dotace 26 milionů korun občanské sdružení Chřibák v čele s Mynářem. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu pak spolek Chřibák pronajal firmě vlastněné Mynářem. Podmínky dotace přitom podle TI zakazovaly jakýkoli převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny.

Mynářova firma Clever Management následně získala ještě dotaci šest milionů korun z evropských peněz z Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP). Za tyto peníze byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion. Při žádosti o peníze z ROP měli žadatelé podle TI uvést, zda na dotčený projekt byly použity i jiné dotace z veřejných zdrojů. „Firma Clever Management nás o tomto neinformovala,“ uvedla vedoucí odboru kontroly a plateb ROP Střední Morava Koplíková.

Prezidentův kancléř si ani s ostatními dokumenty a povoleními hlavu neláme. V Osvětimanech si už postavil načerno rybník, aniž by ke stavbě měl souhlas všech potřebných úřadů. Mynář navíc z rybníka bez povolení odebírá vodu, kterou částečně zasněžuje vlastní sjezdovku. K trestnímu oznámení na dotační podvod se zatím nevyjádřil.