Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman zakončil návštěvu Číny setkáním s čínským prezidentem a účastí na Beijing Expo

Prezident Miloš Zeman v neděli zakončil svou týdenní návštěvu Číny účastí na zahájení veletrhu Beijing Expo v Pekingu a setkáním se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Na jednání ho doprovodila skupina českých ministrů, v delegaci byli také finančníci Pavel Tykač a Jiří Šmejc nebo hokejista Jaromír Jágr a bývalý fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd.

Zeman na začátku zhruba dvacetiminutového jednání řekl, že není žádná jiná země, kam by jezdil tak často. Do Číny přicestoval již popáté. Čínskému prezidentovi poté představil část delegace. Zmínil představitele firmy Home Credit, která v Číně poskytuje půjčky, nebo Jágra, který by se mohl stát jednou z tváří zimních olympijských her pořádaných Pekingem v roce 2022.

„Nechci už mluvit o miliardách, protože o nich mluví jiní. Mluví o nich CITIC a Bank of China, kde jsme samozřejmě také jednali. Takže jsem velice spokojen s výsledky svého jednání s tím, že čínská investiční expanze opravdu začne,“ prohlásil Zeman, který v minulosti sliboval příliv čínských investic za více než 200 miliard korun. Čínské firmy ale dosud v Česku investovaly výrazně méně.

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka spolu prezidenti mluvili také o českých investicích v Číně. Zeman je podle svého mluvčího chce podpořit, podle Ovčáčka plánoval prezident hovořit také o čínských investicích v České republice. Zeman označil jednání s čínským prezidentem za velmi přátelské. Prezident Si mu ukázal fotografie rozkvetlé jabloně, kterou mu Zeman při jedné z předchozích návštěv daroval.

Svou návštěvu Číny zakončil prezident Zeman účastí na otevření zahradnického veletrhu Beijing Expo 2019, který se věnuje udržitelnému rozvoji a životnímu prostředí. Společně s dalšími státníky zasadil na výstavě strom.