Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prahu navštívil slovenský prezident Andrej Kiska, vyznamenal ředitele Národního muzea

Slovenský prezident Andrej Kiska v pondělí navštívil v rámci loučení s prezidentským úřadem Prahu. Během návštěvy předal řediteli Národního muzea Lukešovi Řád bílého dvojkříže druhé třídy. Kromě Lukeše se Kiska sešel také s primátorem Hřibem (Piráti), s nímž diskutoval o vztahu mezi oběma národy. S odkazem na velký počet Slováků žijících v českém hlavním městě nazval slovenský prezident Prahu „třetím největším slovenským městem“.

Andrej Kiska vzpomínal, jak v mládí do Prahy jezdíval za přáteli, kulturou i pivem. „S Prahou je spojený život nás, Slováků. Praha byla pro mě osobně větší část života mým hlavním městem,“ řekl Kiska. „Praha je třetím největším slovenským městem, protože podle neoficiálních statistik tu žije více než 100 000 Slováků a slyšet slovenštinu v obchodech je zcela běžné,“ dodal. Podle primátora Hřiba žije v Praze největší slovenská komunita na světě.

„Jsou věci, které my Slováci Praze závidíme, patří mezi ně i toto nádherné Národní muzeum,” řekl Kiska. Ocenil jeho ředitele Michala Lukeše, který podle něj zvládl „nesmírně náročnou” rekonstrukci historické budovy muzea a odvedl na ní kus práce. Kiska za to Lukešovi předal Řád bílého dvojkříže – nejvyšší slovenské státní vyznamenání pro cizince.

Slovenský prezident se Praze setkal také s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), od kterého dostal symbolický klíč od bran Prahy. Odpoledne pak Kiska převzal Zlatou medaili Karlovy univerzity a vystoupil na besedě se studenty. Kiska rovněž položil věnce k pamětní desce Alexandra Dubčeka na budově bývalého Federálního shromáždění.