Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v úterý jmenoval tři nové ministry. Nenechte se odradit těmi, co jen kritizují, vzkázal

Prezident Miloš Zeman po návratu z Číny jmenoval v úterý na Pražském hradě tři nové ministry. Resort průmyslu a obchodu povede Karel Havlíček, ministryní spravedlnosti byla jmenována Marie Benešová a v čele ministerstva obrany stane Vladimír Kremlík (všichni za ANO). Novými vicepremiéry ve vládě se stali Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

V tradičním projevu k novým ministrům prezident každému z nich adresoval několik doporučení a sdělil své představy o fungováních jejich resortů.

Novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou upozornil, že za největší nedostatek soudního systému považuje pomalost soudního řízení. „Kauza H-System trvala dvacet let, kauza Davida Ratha sedm let a zhruba stejnou dobu, ne-li déle, trvá kauza Vlasty Parkanové kvůli letounům CASA. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Za každým nedostatkem je třeba vidět člověka. .. Váš předchůdce, pan ministr Kněžínek, nedávno odvolal soudce za nečinnost. Nechci paušalizovat, nicméně obávám se, že takových soudců je celá řada a že kdyby byli nahrazeni těmi, kdo budou pracovat, pak by bylo možné soudní řízení zrychlit,“ uvedl Zeman.

Ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka prezident pochválil za podporu jaderné energetiky a popřál mu, aby se podařilo dokončit tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. „..poté, co minulý tendr na dostavbu dvou bloků Temelína skončil naprostou ostudou díky mizerné organizační přípravě, nyní pod Vaším vedením a za spolupráce s panem Mílem se jistě podaří, aby tento tendr skončil úspěšně. Přál bych si, aby byl transparentní, abychom vycházeli z objektivních kritérií ať už cenových, ekonomických, nebo technických včetně účasti českých firem v tomto projektu. A také bych si přál, aby tento tendr nebyl zatěžován žádnými ideologickými předsudky,“ řekl.

Nástupci Dana Ťoka v křesle ministra dopravy Vladimíru Kremlíkovi pak dal prezident za úkol zrychlit tempo výstavby dálnic. „..nedávno jsem viděl takové hezké billboardy, na kterých bylo napsáno, dálnice, dálnice, dálnice. Že ano, Andreji. Tak já bych si přál, aby tento nápis slezl z těch billboardů na zem a aby se konečně dálnice stavěly alespoň takovým tempem jako například v sousedním Polsku,“ podotkl Zeman o dodal, že při výstavbě dálnic nabídla pomocí čínská stavební firma CITIC Group.

„Dovolte mi, abych vám všem popřál ve vaší jistě nesnadné práci hodně zdaru, hodně úspěchů a nenechte se otrávit těmi, kdo jenom kritizují, jenom pokřikují a sami v životě nic nedokázali,“ povzbudil na závěr prezident přítomné ministry.