Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šéf BIS Koudelka: Rusko se u nás stále snaží ovlivňovat volby, využívá „trollí farmy“

Ruská federace je hlavním státním aktérem pokusů ovlivnit volby a demokratické procesy. Na semináři v Poslanecké sněmovně s názvem Evropské volby v kontextu hybridních hrozeb to dnes řekl ředitel Bezpečnostní a informační služby Michal Koudelka. Cílem těchto snah má být podle šéfa tajné služby ochromení nebo aspoň ohrožení obranyschopnosti Evropské unie a Evropy jako takové.

„Hlavním a nejrizikovějším státním aktérem pokoušejícím se ovlivňovat volby a jiné demokratické procesy je Ruská federace“, prohlásil šéf civilní kontrarozvědky, podle kterého se na tom shoduje celá zpravodajská a bezpečnostní komunita demokratického světa. Rusko k tomu podle Koudelky využívá státní i nestání subjekty. Jmenoval například “trollí farmu” Internet Research Agency, která podle něho zaměstnává stovky lidí nebo mediální dům Russia Today či zpravodajský web Sputnik.

„Tyhle instituce šíří v zahraničí ruskou propagandu, tyhle instituce šíří v zahraničí ruské dezinformační kampaně,“ tvrdí ředitel BIS. Základní metody ovlivňování se podle Koudelky dají rozdělit do tří oblastí. Tou první a nejrozšířenější je manipulace s informacemi, tedy dezinformační kampaně, zakládání falešných identit na sociálních sítích čí šíření poškozujících informací. Druhým způsobem jsou kybernetické útoky s cílem narušit přímo infrastrukturu voleb. Poslední metoda spočívá ve financování politických stran a kampaní.

„Celá demokratická zpravodajská komunita je přesvědčena, že tím cílem je oslabit a narušit vnitřní integritu Evropské unie, oslabit demokratické instituce zemí evropských zemí, oslabit víru obyvatel těchto zemí ve svůj stát, ve své instituce, způsobovat sociální napětí, oslabovat jednotlivé země, a tak oslabovat Evropskou unii jako celek s výsledkem paralyzovat nebo aspoň ohrozit obranyschopnost Evropské unie a Evropy jako takové,“ shrnul Koudelka.