Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátor Václav Láska dokončil ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana

Předseda senátorského klubu Senátor 21 Václav Láska oznámil, že už má hotový text ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy. Na základě ústavní žaloby by mohl soud rozhodnout o zbavení prezidenta úřadu. Návrh žaloby popisuje 24 činů, kterými podle autorů Zeman porušil Ústavu či zákony.

Text žaloby, který má 44 stran, popisuje čtyřiadvacet údajných porušení zákonů či Ústavy od nevhodných slovních vyjádření až po odmítnutí učinit určité kroky. „Ve všech případech se jedná o bezprecedentní porušení doposud respektovaných pravidel, na kterých ústavnost doposud stála. (…) Ústavně žalovaný využil prakticky každou příležitost, jak uplatnit svůj vliv v oblastech, kde mu podle práva nepřísluší, a způsobem, jejž ústava zapovídá,“ stojí v textu.

Senátoři se v žalobě věnují například jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v červnu 2013, odmítnutí prezidenta Miloše Zemana přijmout návrh tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání tehdy ministra financí Andreje Babiše (ANO) v roce 2017, odmítnutí jmenovat Miroslava Pocheho (ČSSD) ministrem zahraničí v létě 2018 nebo zásahy do nezávislosti justice.

Aby se ústavní žaloba dostala k soudu, musí projít oběma komorami Parlamentu. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů Senátu. Podání žaloby pak musí schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů Poslanecké sněmovny. Žalobu by projednával Ústavní soud.

Senátor Láska se nyní snaží získat podporu i dalších senátorů, jistých má zatím šest hlasů svého klubu Senátor 21. „Dosud jsme se senátorů na podporu neptali, protože i já jako právník, kdybych se měl vyjádřit k žalobě, bych chtěl nejprve vidět její text. Ve chvíli, kdy ho nyní budou mít, se budeme aktivně ptát a budeme si podporu aktivně zajišťovat,“ uvedl iniciátor celé žaloby.