Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval 15 generálů včetně veterána bitvy o Británii. Šéfa BIS opět vynechal

Prezident jmenoval 15 generálů včetně veterána bitvy o Británii. Šéfa BIS opět vynechal

Prezident Miloš Zeman u příležitosti Dne vítězství jmenoval na Pražském hradě 15 nových generálů. Do nejvyšší hodnosti armádního generála prezident povýšil také posledního žijícího československého stíhacího pilota z druhé světové války Emila Bočka. Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka se povýšení už potřetí nedočkal.

Zeman k povýšení Bočka uvedl, že se na tom dohodl při oslavě jeho 96. narozenin s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO).  Armádní generál Emil Boček sloužil za druhé světové války ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě. Prezident Zeman ho do generálských hodností povýšil už v letech 2014 a 2017. Jeho předchůdce Václav Klaus vyznamenal Bočka před devíti lety Řádem Bílého lva za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

Na generálmajora byl prezidentem povýšen další válečný veterán Miloslav Masopust, Stejnou hodnost získali šéf Generálního ředitelství cel Milan Poulíček, ředitel sekce podpory ministerstva obrany Štefan Muránský a zástupci náčelníka generálního štábu Milan Schulc a Miroslav Hlaváč.

Na brigádní generály byli s povýšeni štábní plukovníci –  zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Petr Procházka, zástupce ředitele sekce rozvoje sil Petr Čepelka a zástupce ředitele sekce rozvoje sil Miloslav Lafek. Stejné hodnosti dosáhli policejní ředitel Jan Švejdar, ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel, velitel Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru Radim Řehulka, náměstek ředitele vězeňské služby Pavel Hadrava a ředitel Vazební věznice v Olomouci Jiří Ruprecht.

Šéf civilní kontrarozvědky plukovník Koudelka měl podle návrhu vlády získat hodnost brigádního generála. Kabinet to zdůvodnil vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky a velmi dobrými výsledky, kterých civilní kontrarozvědka dosahuje. Zeman naopak Koudelku, kterého odmítl povýšit už před rokem a také loni v říjnu kritizoval stejně jako celou BIS. O Koudelkovi prohlásil, že není člověkem na svém místě. Poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil ji za “plácání” a zpravodajce za “čučkaře”.