Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman podpořil proevropskou výzvu 21 prezidentů Evropské unie

Prezident Miloš Zeman před blížícími se volbami do Evropského parlamentu podpořil proevropskou výzvu hlav států členských zemí EU. Ve společném prohlášení prezidenti vyzvali občany unie, aby se zúčastnili voleb do Evropského parlamentu a zároveň podpořili evropskou integraci a silnou Evropskou unii.

„Evropská integrace pomohla realizovat staletou naději na mír v Evropě poté, co nespoutaný nacionalismus a dalších extrémní ideologie dovedly Evropu k barbarství dvou světových válek. Dodnes nemůžeme a neměli bychom brát mír a svobodu, prosperitu a blahobyt jako samozřejmost. Je nezbytné, abychom se do velké myšlenky mírové a integrované Evropy aktivně zapojili všichni,“ stojí v prohlášení.

„Jste to vy, evropští občané, kdo rozhodne, jakým směrem by se měla Evropská unie vydat. My, prezidenti Bulharska, České republiky, Německa, Estonska, Irska, Řecka, Francie, Chorvatska, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Malty, Rakouska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Slovenska a Finska proto vyzýváme evropské občany, kteří jsou oprávněni hlasovat, aby se zúčastnili voleb do Evropského parlamentu na konci května roku 2019,“ vyzvalo jednadvacet evropských prezidentů své občany.

Prohlášení připomíná, že EU čelí mnoha výzvám včetně odchodu Velké Británie z unie nebo myšlenkám na větší integraci či na vícerychlostní Evropu. „Evropa je schopna ustát velmi široké spektrum názorů a myšlenek. Rozhodně však nesmíme dopustit návrat Evropy, v níž země již nejsou rovnocennými partnery, nýbrž protivníky,” uvedli prezidenti v prohlášení.

Pod výzvu se kromě prezidenta Miloše Zemana podepsali také například francouzský prezident Emmanuel Macron, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, polský prezident Andrzej Duda či slovenský prezident Andrej Kiska.